Bieg po Nowe Życie w Gdańsku

Bieg po Nowe Życie w Gdańsku
Fot. UM Gdańsk

Pomorze na TAK – pod takim hasłem wystartuje Bieg po Nowe Życie, który po raz pierwszy jest organizowany w Gdańsku. W piątek, 20 października o 15.30, trasą od Zielonej do Złotej Bramy, przemaszerują uczestnicy wydarzenia promując dawstwo i transplantacje narządów. W wydarzeniu udział weźmie Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, który w warszawskiej edycji biegu zajął 3 miejsce oraz Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 

– Są sprawni, uśmiechnięci, gotowi na wyzwania, dostali drugie życie, które pozwala im spełniać nowe marzenia – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia.

Obok osób po przeszczepieniach w biegu wezmą udział lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, którzy w Gdańsku spotykają się na XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Swój udział potwierdzili także znani sportowcy związani w Gdańskiem: Dariusz Michalczewski, Artur Siódmiak, Mariusz Wlazły, Adam Korol, Piotr Myszka, Piotr Tarnawski, Radosław Michalski, Aleksandra Kobielak, Przemysław Miarczyński i Adriana Dadci-Smoliniec.

– Ruszyć do przodu w Biegu po Nowe Życie to nie tylko wyraz determinacji osób po transplantacji, ale również solidarności i wspólnoty wszystkich zaangażowanych – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, uczestnik biegu w Warszawie i Gdańsku. – Cieszę się, że tak ważne wydarzenie dla polskiej transplantologii odbędzie się właśnie u nas – w mieście równości i solidarności – dodaje Borawski.

– Dzięki Biegowi po Nowe Życie, my lekarze możemy zobaczyć, jak nasi pacjenci po transplantacji wracają do zdrowia i mogą wystartować w wydarzeniu, które przecież ma, przynajmniej w części, sportowy charakter. Te osoby utwierdzają nas w przekonaniu, że to co robimy jest skuteczne, dlatego spotkanie z nimi to dla mnie największa wartość – mówi Maciej Urlik, koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Startując chciałbym pokazać co może zdziałać transplantacja u osoby chorej, jak można znowu stać się aktywnym – przekonuje Jacek Konat, który żyje z nowym sercem. Dla niego start w Gdańsku będzie ósmym w Biegu po Nowe Życie.

Dla uczestników i wszystkich tych, którzy przyjdą kibicować startującym zagra zespół ŁZY. 26 października zeszłego roku z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji odbyła się premiera piosenki „Całe życie TAK” skomponowanej przez ŁZY specjalnie dla Biegu po Nowe Życie. Zdjęcia do teledysku były kręcone podczas 21. edycji wydarzenia w Wiśle.  

Program

  • 15.30 – rozpoczęcie wydarzenia – otwarcie
  • 15.40 – prezentacja uczestników – osób po przeszczepieniu – wejście na scenę
  • 15.45 – START pierwszego uczestnika /kolejne starty co 15 sekund/
  • 18.30 – wręczenie pucharów dla najlepszych

Uczestnicy wydarzenia przemaszerują trasą od Zielonej do Złotej Bramy i z powrotem promując dawstwo i transplantacje narządów. Symboliczny marsz nordic walking ma pokazać, że osoby po przeszczepieniu cieszą się pełnią życia.

Utrudnienia w ruchu pieszym

W związku z organizacją wydarzenia, w piątek 20 października, w godzinach od 8.00 do 21.00 wystąpią utrudnienia w ruchu pieszym na Długim Targu i ul. Długiej w Gdańsku.

Osobą kontaktową w sprawach Biegu po Nowe Życie jest Tomasz Furtak – rzecznik prasowy, tel. 608 503 122.

Paulina Chełmińska
Print Friendly, PDF & Email