Marcin Kuchciński marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Michał Missan prezydent Elbląga podpisali dziś umowę dotyczącą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.
– Podpisaliśmy umowę dotyczącą ZIT-u (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – przyp. red.) MOF-u (Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – przyp. red.) elbląskiego. Jak państwo wiecie, od jakiegoś czasu działamy w tym zakresie, także w poprzednich perspektywach. Te możliwości jakim jest MOF elbląski czy olsztyński doskonale się sprawdzają, bo te większe miasta z tymi mniejszymi miejscowościami działają w porozumieniu i tworzą ciekawe inwestycje. I dlatego kontynuujemy również w tej perspektywie to narzędzie jakim jest MOF elbląski – mówił w Elblągu podczas konferencji prasowej Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Postanowiliśmy i zdecydowaliśmy wspólnie z zarządem województwa o zwiększeniu tej kwoty jeśli chodzi o FEWiM 2020-2027. W poprzedniej edycji było to 6% alokacji. W tej perspektywie jest to 8% alokacji.
W poprzedniej perspektywie było to 36 mln euro, w obecnej będzie to niemal 52 mln euro.
– Cieszymy się, bo to da olbrzymi impuls zarówno Elblągowi, jak i tym gminom otaczającym Elbląg. (…) Bardzo się cieszę, że dziś tę umowę możemy podpisać i realizować wspólnie te projekty i dbać o mieszkańców Warmii i Mazur – wskazał Kuchciński.
Na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze?
– W zintegrowanym obszarze mamy miasto Elbląg, gminę Elbląg, Markusy, Tolkmicko, Gronowo Elbląskie, Młynary, Pasłęk. Także te wszystkie gminy będą uczestniczyły. W ciągu miesiąca będziemy ogłaszali konkursy – mówi Michał Missan, prezydent Elbląga.
Dofinansowanie będzie przyznawane w kilku kategoriach: efektywność energetyczna (prawie 20 mln euro), mobilność miejska (12,6 mln euro), infrastruktura edukacyjna (4 mln euro), usługi społeczne (13,7 mln euro).
Z tej pierwszej kategorii Elbląg będzie chciał spożytkować pieniądze na poprawę energetyczności budynków publicznych. Z kategorii infrastruktura edukacyjna miasto planuje wydatkować środki na poprawę dostępności szkół dla osób ze specjalnymi potrzebami.
– W ciągu 30 dni mamy zamiar rozpisać cały harmonogram konkursów i te 51 794 404 euro mamy zamiar spożytkować w terminie a czasu coraz mniej, dlatego też tempo będzie bardzo duże – zaznacza Michał Missan. – Oprócz tego samorząd województwa wspiera nas w innych kwestiach, bo np. otrzymaliśmy dofinansowanie na Święto Chleba – ta umowa jeszcze jest przed podpisaniem. Tu chodzi o obchody 20. rocznicy Polski w Unii Europejskiej. To będą regionalne wydarzenia jeśli chodzi o Warmię i Mazury. Dostaliśmy też dofinansowanie na nasze jednostki kultury. Także ta współpraca, o której często mówiłem, dziś nabiera konkretnego kształtu – dodał.