Pomorskie: Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024 – już w niedzielę: kwesta, parada, wolontariusze

Pomorskie: Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024 – już w niedzielę: kwesta, parada, wolontariusze
Fot. Grzegorz Mehring

W niedzielę, 14 kwietnia 2024 roku, odbędzie się finał Pól Nadziei na Pomorzu – corocznej kwesty, której celem jest wsparcie pomorskich hospicjów. Pola Nadziei to również wielkie święto wolontariuszy oraz wszystkich ludzi, których łączy idea pomagania. Tysiące wolontariuszy w żółtych koszulkach pojawi się na ulicach Trójmiasta i okolicznych miejscowości.

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i okolicznych miejscowości pojawią się tysiące wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych u kresu życia. Symbolem akcji jest żonkil – kwiat nadziei i zwiastun wiosny. 

Wsparcie dla chorych dzieci, dorosłych i ich rodzin  

– W nadziei znajdujemy pocieszenie i siłę w obliczu tego, co nieuchronne. Siłę i oparcie czerpiemy również ze wspólnoty osób zjednoczonych ideą pomagania – zachęca Agnieszka Paczkowska, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej. – A 14 kwietnia ponownie spotkamy się z wolontariuszami, darczyńcami i wszystkimi ludźmi o otwartych sercach, aby wspólnie okazać wsparcie osobom w hospicjach: dzieciom i dorosłym oraz ich rodzinom. Dziękujemy, że razem z wami możemy każdego dnia pokazywać, że Hospicjum to też Życie. Niech dobro zakwitnie!

Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach, a z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 14 kwietnia, prowadzona będzie zbiórka on-line na stronie akcji: www.polanadzieinapomorzu.pl. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają od 8 do 21 kwietnia.

Żonkilowa Parada z Pucka do Gdańska 

14 kwietnia o godzinie 9.00 spod siedziby Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszy delegacja z flagą symbolizującą Pola Nadziei na Pomorzu. Następnie zmotoryzowana żonkilowa sztafeta, odwiedzając po drodze Gdynię i Sopot, dotrze na Podwale Staromiejskie w Gdańsku, skąd o godzinie 13.15 wyruszy piesza Parada. W Żonkilowej Paradzie wezmą udział przedstawiciele hospicjów oraz lokalnego samorządu, darczyńcy oraz wolontariusze. Żółty korowód przejdzie ulicami miasta i zatrzyma się na przedprożu Dworu Artusa, gdzie uczestnicy będą mogli uwiecznić swój udział na wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej.

Kwesta, parada i co jeszcze? 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje włączają się jak co roku w charytatywną kwestę Pola Nadziei na Pomorzu. W niedzielę, 14 kwietnia, na gdańskie tory wyjedzie dedykowany akcji tramwaj z historycznej floty GAiT. Na jego pokładzie wesprzeć będzie można działalność pomorskich hospicjów.   

Tramwaj Konstal 105N kursował będzie w niedzielę, 14 kwietnia w godzinach 11.30 – 17.00 na trasie Strzyża PKM-Węzeł Groddecka. Przejazdy dedykowanym akcji tramwajem są bezpłatne. Na pasażerów czekają pamiątkowe bilety przygotowane przez Grupę Tramwajowo-Autobusową WPK GG. Rozkład jazdy Pola_Nadziei.

Miłośnicy orzeźwiających kąpieli będą mogli wziąć udział we wspólnym morsowaniu z Gdańskim Klubem Morsów, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin. Tego dnia także Fontanna Neptuna będzie podświetlona od godziny 13:00 do 14:00 oraz w godzinach wieczornych.

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu organizują razem: Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”, Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

Na zdjęciu: Gdańsk. Żonkilowa Parada w ramach akcji Pola Nadziei w niedzielę 23 kwietnia 2023 roku / Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email