Gdynia: „Szóstka” szyje poduszki dla osób samotnych

Gdynia: „Szóstka” szyje poduszki dla osób samotnych
Fot. UM Gdynia

Uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni wraz z wychowawczynią Beatą Chojnowską-Gąsiorek podsumowują projekt „Przytulenie ma moc”, który otrzymał nagrodę jury w ogólnopolskim konkursie „Projektanci edukacji” organizowanym przez Nową Erę.

O działania gdyńskich uczniów, którzy w ramach projektu szyją przytulanki dla osób samotnych i chorych, głośno w całej Polsce. W ostatnim czasie projekt został opisany w Gdyńskim Kwartalniku Oświatowym wydawanym przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz zaprezentowany dla nauczycieli-rodziców-uczniów podczas spotkania „Porozmawiaj-my o edukacji w Gdyni”.

– Gdyńska edukacja jest bardzo otwarta na ważne projekty społeczne – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Pomysł „Szóstki” na integrację dzieci i osób starszych to znakomity przykład na to, jak rozwijać empatię i wrażliwość społeczną uczniów.  Jesteśmy dumni, że działania gdyńskich szkół są coraz częściej dostrzegane również na forum międzynarodowym.

Fot. SP 6 w Gdyni

Ostatnim punktem projektu była wizyta uczniów w Domu Opieki w Gdańsku i przekazanie uszytych przez rodziców i dzieci poduszek. Krótki repertuar muzyczny przygotowany przez uczniów oraz kolorowe poduszki wywołały wzruszenie i uśmiechy podopiecznych Domu Opieki.

– Na zakończenie przeczytaliśmy wiersz specjalnie napisany na tę okazję, który otrzymał od nas na pamiątkę każdy senior – podsumowuje Beata Chojnowska-Gąsiorek. – W podziękowaniu za nasz przyjazd pracownicy Domu Opieki ugościli nas i poczęstowali własnoręcznie przygotowaną pizzą. Realizowałam wiele projektów edukacyjnych, ale projekt „Przytulanie ma moc” jest niezwykle wzruszającym doświadczeniem, które głęboko dotknęło moje serce. Widok dzieci starających się włożyć całe serce w tworzenie przytulanek dla osób samotnych był niezwykle poruszający. To nie tylko akty charytatywne, lecz prawdziwa demonstracja człowieczeństwa i empatii. Każde spotkanie z osobą samotną, każdy uśmiech na twarzy starszej osoby podczas otrzymywania przytulanki był jak promień światła w całym cierpieniu tych ludzi. To doświadczenie pokazało, że nawet najmniejsze gesty miłości i troski mają potężną siłę, która może przynieść ulgę i radość w życiu innych.

„Przytulanie ma moc” to tylko część innowacyjnych działań, które w ostatnim czasie Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdyni realizuje w mieście.

Aneta Marczak / UM Gdynia
Print Friendly, PDF & Email