Gdańsk: Niebieskie Igrzyska czyli gdański pomysł na sport i autyzm. Do końca kwietnia rejestracja

Gdańsk: Niebieskie Igrzyska czyli gdański pomysł na sport i autyzm. Do końca kwietnia rejestracja
Fot. Aleksandra Lewandowska

Niebieskie Igrzyska, które organizuje Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, mają pokazać, że każdy – także dzieci i młodzież z autyzmem – może osiągnąć sportowy sukces na miarę swoich możliwości.

Biorą w nich udział przedszkola i szkoły z całego kraju, w tym roku jest to już ponad 1,3 tysiąca placówek z Polski i kilka z zagranicy.  Zapisy trwają do końca kwietnia, który jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu.

Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Anna Budzińska, dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, która prowadzi szereg działań na rzecz dzieci z autyzmem i ich rodzin, szkoli nauczycieli, pedagogów, rady pedagogiczne. Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu – to ogólnopolskie integracyjne zawody sportowe przedszkoli i szkół podstawowych organizowane przez chętne placówki na swoim terenie.

Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się na hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2019 roku. Uczestniczyło w nich około 500 osób, w tym prawie 300 dzieci. 

Sportowe igrzyska dla dzieci z autyzmem i ich neurotypowych kolegów

Od 2022 roku Niebieskie Igrzyska stały się dla wielu szkół, przedszkoli, a nawet dla gmin i miast formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Miesiąca Wiedzy na temat autyzmu. Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka znów zaprasza na kolejną edycję Niebieskich Igrzysk, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2023 roku w akcję włączyło się ponad 150 tys. dzieci z 1055 szkół i przedszkoli z całej Polski. 

– Moim marzeniem było zorganizowanie takiej imprezy, w której będą mogły wziąć udział dzieci z autyzmem – mówi Anna Budzińska. – Marzyłam o tym, aby impreza ta pokazała ich pełnosprawność, to co umieją zrobić. Także, żeby mogły pokazać w jaki wspaniały sposób mogą uczestniczyć w tego typu zdarzeniach, bo bardzo często jest tak, że dzieci z autyzmem nie wychodzą z domu za często, rodzice a nawet nauczyciele obawiają się wziąć je na jakieś zawody czy przedstawienia. Te igrzyska mają też łamać tego typu stereotypy i pokazać, że dzieci z autyzmem super sobie radzą także w takich sytuacjach.  

Jak włączyć się w Niebieskie Igrzyska

Tegoroczna edycja Niebieskich Igrzysk (www.niebieskieigrzyska.pl) trwa. Zarejestrowało się już 250 tysięcy dzieci z 1366 szkół w Polsce i 6 zagranicą. Placówki zainteresowane zorganizowaniem w kwietniu Niebieskich Igrzysk mogą zarejestrować się w zakładce „Zapisy„. Opisane są w niej wszystkie kroki, dostępne są niezbędne dokumenty i pliki. W przypadku wątpliwości, organizatorzy zapraszają do kontaktu.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w kategoriach: „Największe Niebieskie Igrzyska”, „Kreatywność”, „Zaangażowanie”, „Wydarzenie medialne”, „Wyróżnienia IWRD”. Nagrody ufundowali m.in.: LEGO Polska, Polskie Linie Lotnicze LOT, EagleMed

Swoim patronatem Niebieskie Igrzyska IWRD objęli: Polski Komitet Olimpijski i Rzecznik Praw Dziecka. 

Sympozjum „Włączanie osób w spektrum autyzmu w życie społeczne”

Nadrzędnym celem Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka jest pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom. Jednym ze sposobów realizowania tego celu jest organizowanie międzynarodowych sympozjów naukowych poświęconych metodom skutecznej terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja zorganizowała już 13 sympozjów, w których uczestniczyło blisko 6,5 tys. osób z Polski i z zagranicy.

Aby każda osoba poszukująca rzetelnej wiedzy na temat terapii autyzmu miała do niej łatwy dostęp, zarówno rejestracja jak i uczestnictwo w sympozjach są bezpłatne. W tegorocznym, zorganizowanym w marcu, wzięło udział 4261 osób. Aktualne informacje na temat sympozjów organizowanych przez Fundację dostępne są TUTAJ.

Na zdjęciu: Niebieskie Igrzyska 2023 w Instytucie Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku / Fot. Aleksandra Lewandowska/IWRD
Print Friendly, PDF & Email