Rak piersi wykrywany jest w Polsce w późniejszych stadiach niż średnio w Europie

Rak piersi wykrywany jest w Polsce w późniejszych stadiach niż średnio w Europie
Fot. newseria.pl

– Comiesięczne samobadanie piersi powinno się stać dobrym nawykiem, a nawet obowiązkiem – mówi Izabela Sakutova, pomysłodawczyni kampanii Dotykam=Wygrywam. Wiele kobiet o nim zapomina, lekceważy je albo też nie wie, jak wykonać je prawidłowo.


Artykuł w wersji AUDIO.

Ekspertka zachęca jednak kobiety do tego, by postarały się poznać strukturę swoich piersi tak, by móc wyczuć niepokojące zmiany i szybko zareagować. To bardzo ważne, bo tylko wykrycie nowotworu na wczesnym etapie daje szansę na całkowite wyleczenie. Każdego roku w Polsce umiera ok. 9 tys. kobiet zmagających się z nowotworem piersi, często wykrytym w zaawansowanym już stadium.

Z raportu OECD „Health at a glance. Europe 2022” wynika, że w Polsce częściej niż w innych krajach diagnozuje się raka piersi w późniejszych stadiach. Tylko 41 proc. pacjentek otrzymuje diagnozę na wczesnym etapie, podczas gdy średnia EU to 51 proc.

– W Polsce cały czas rak piersi wykrywany jest w bardzo późnych stadiach w stosunku do średniej europejskiej, w wyniku czego zabiegi są po prostu o wiele mniej skuteczne i zmniejszają się szanse na wyleczenie. Statystyki mówiące o tym, że co roku rak piersi diagnozowany jest średnio u 25 tys. kobiet w naszym kraju, z czego 9 tys. umiera, to jest bardzo poważny temat – mówi agencji Newseria Lifestyle Izabela Sakutova, ekspertka brafittingu i prezeska Fundacji Wsparcie na Starcie.

Jak czytamy na stronie kampanii Dotykam=Wygrywam, rak piersi jest drugą, po raku płuc, najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. W grupie kobiet między 20. a 44. rokiem życia jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności. W grupie kobiet powyżej 50. roku życia odpowiada za 80 proc. zachorowań na nowotwory.

Kampania Dotykam=Wygrywam w tym roku jest prowadzona już po raz 12. Jej celem jest uświadomienie Polkom, jak ważne jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu i tuż po miesiączce, czyli między piątym a dziewiątym dniem cyklu. Jeśli natomiast kobieta już nie miesiączkuje, to badanie powinna przeprowadzać zawsze w tym samym, wybranym przez siebie dniu miesiąca.

– Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny niemalże w stu procentach. Dlatego tak apelujemy o samobadanie, profilaktykę i reagowanie, jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi. Teraz zadajemy Polkom pytanie: jak się czują twoje piersi, dotknij ich i sprawdź to. Chodzi o to, że wiele z nas niestety nie ma relacji ze swoim biustem i nie patrzy na swoje odbicie w lustrze bez biustonosza. My właśnie przez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę, że warto dotykać swoich piersi, bo ten dotyk może uratować nasze życie – przypomina pomysłodawczyni kampanii Dotykam=Wygrywam.

Lekarze onkolodzy są zgodni co do tego, że samobadanie jest skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi. Jest to proste badanie, które składa się z dwóch etapów: oględzin gruczołów piersiowych przed lustrem oraz badania palpacyjnego, które polega na odpowiednim dotykaniu i uciskaniu piersi. Na stronie kampanii dostępne są opisy i filmy instruktażowe, które pomagają kobietom właściwie przeprowadzić samobadanie. Na tym etapie szuka się przede wszystkim wszelkiego rodzaju zgrubień i guzków.

– Od badania lekarskiego, czy to USG, czy mammografii, do kolejnego badania czasami mija rok, czasami dwa i w tym czasie może się wykształcić coś, co będzie się rozwijać i może urosnąć do znaczących rozmiarów. A jeżeli my nie znamy swoich piersi, bo ich nie dotykamy i nie wiemy, co jest w nich normalnym stanem, a co powinno wzbudzić niepokój, to też nie jesteśmy w stanie na to zareagować, bo tego nie zauważamy. Dlatego ważne jest, żebyśmy poznały ukształtowanie naszych piersi i robiły samobadanie miesiąc w miesiąc, a jeżeli coś nowego się pojawi, to szybko na to zareagujemy i pójdziemy do lekarza. Trzeba też pamiętać, że nie każdy guzek jest rakiem – mówi Izabela Sakutova.

Nie każde wykryte zgrubienie musi być rakiem, jednak każde wymaga konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz jest w stanie fachowo ocenić niepokojące zmiany. Październik od wielu lat na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi, dlatego to właśnie w tym czasie zwraca się szczególną uwagę na profilaktykę i diagnostykę nowotworów piersi.

– Z roku na rok kampania Dotykam=Wygrywam poszerza się. Cieszę się, że działamy na coraz większą skalę i do akcji dołącza coraz więcej osób, dzięki czemu możemy nieść nasz przekaz dalej i docierać do większej liczby kobiet – dodaje prezeska Fundacji Wsparcie na Starcie.

Print Friendly, PDF & Email