Platforma ułatwi dostęp do biblioteki na Witominie

Platforma ułatwi dostęp do biblioteki na Witominie
Fot. Adminstrator

Gdynia po raz kolejny przełamuje architektoniczne bariery. Powstaje nowa platforma pionowa wraz z szybem samonośnym dla osób z niepełnosprawnościami. Stanie ona tuż przy galerii zewnętrznej budynku przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców 9 na Witominie.

Ułatwi dostęp do znajdującej się na piętrze biblioteki oraz klubu seniora. To projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Umowa na budowę platformy została już podpisana. Według założeń inwestycja ma być gotowa do połowy grudnia br.

W budynku przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców 9 na Witominie mieści się wiele instytucji oraz punktów usługowych. Część z nich znajduje się jednak na piętrze. To m.in.: filia nr 9 Biblioteki Gdynia, klub seniora działający przy stowarzyszeniu „Nowoczesny Senior”, centrum rehabilitacji czy administracja osiedla. Żeby się do nich dostać, trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów, co dla niektórych osób jest barierą nie do pokonania. Wkrótce to się jednak zmieni. W tym miejscu wybudowana zostanie specjalna platforma dla osób z niepełnosprawnością. Będzie dostawiona bezpośrednio do galerii zewnętrznej budynku, tuż przy schodach prowadzących na piętro

Platforma ma mieć min. wymiary 1100×1400 mm, napęd elektryczny, zadaszenie i udźwig 400 kilogramów. Konstrukcja będzie też posiadać szyb samonośny. A trasa, po której ma się poruszać to dwa przystanki. Platforma zapewni swobodny dostęp na górną kondygnację z poziomu terenu przed budynkiem. Wejście zaprojektowano pod wysuniętą galerią, a wyjście – na piętrze obok schodów. Prace nie zakończą się jednak na budowie samej platformy. Inwestycja ma szerszy zakres. Na potrzeby inwestycji odpowiednio dostosowana zostanie także strefa podejścia do urządzenia. Prace obejmą przełożenie kostki chodnikowej i korektę nawierzchni w bezpośrednim sąsiedztwie szybu. Utwardzone będzie też podłoże, a całość wykończona krawężnikiem.

Platforma posłuży głównie osobom z niepełnosprawnościami i zostanie odpowiednio przystosowana do ich potrzeb. Jednak będą mogły z niej korzystać również osoby starsze czy rodzice z wózkami. Głównym celem projektu jest bowiem łamanie barier architektoniczych.

Inwestycja powstaje z inicjatywy mieszkańców. To oni zwrócili uwagę na problem z dostępnością w tym miejscu i zgłosili projekt inicjujący powstanie platformy do Budżetu Obywatelskiego, gdzie został on wybrany do realizacji. Umowa na budowę została podpisana pod koniec sierpnia. Prace wykona firma TechWind z Banina. Koszt projektu to 160 tysięcy złotych. Według założeń platforma ma powstać do połowy grudnia br.

Podobna platforma powstanie też na Obłużu – w budynku przy ul. Boisko 6. Tam na piętrze znajduje się filia nr 1 Biblioteki Gdynia. Platforma będzie przylegać do górnego podestu i ułatwi dostęp do obiektu osobom z niepełnosprawnościami oraz starszym. Umowa na realizacje tej inwestycji również została już podpisana. Budowa ma się zakończyć w listopadzie. To projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016.

Źródło: gdynia.pl
Fot. Paweł Kukla
Print Friendly, PDF & Email