"20 dni w Mariupolu". Wyjątkowy pokaz w kinie Światowid

"20 dni w Mariupolu". Wyjątkowy pokaz w kinie Światowid
Fot. materiały prasowe

Kino Światowid 14 kwietnia zaprasza na wyjątkową projekcję w ramach Kina na Życzenie. O godzinie 17:00 w dużej sali wyświetlony zostanie film „20 dni w Mariupolu”. To tegoroczny zwycięzca Oskarów a zarazem bezkompromisowy dokument, wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, którego twórcy pozostali w nim do końca.

Film Mstyslava Chernova, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia.

„20 dni w Mariupolu” to jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Projekcja przeznaczona jest tylko dla widzów dorosłych.

Print Friendly, PDF & Email