Olsztyn: Warsztaty Terapii Zajęciowej w nowej odsłonie

Olsztyn: Warsztaty Terapii Zajęciowej w nowej odsłonie
Fot. Adminstrator

Odnowiony obiekt, w którym mieszczą się WTZ, został oficjalnie oddany do użytku. W budynku przy ul. Bałtyckiej 45 swoje miejsce ma niemal 80 osób.

Obiekt, w którym mieszczą się Warsztaty Terapii Zajęciowej ma ponadstuletnią historię. W ostatnim czasie potrzebował gruntownej modernizacji. Ta okazała się efektowna i efektywna. Już mogą korzystać z niego podopieczni stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

– Wielokrotnie rozmawialiśmy o konieczności modernizacji tego obiektu – przypomniał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Ale na tym się nie skończyło, bo cały czas, krok po kroku zmierzaliśmy do realizacji tego zadania. Teraz możemy cieszyć sie odnowionym budynkiem, w którym bezpiecznie mogą przebywać, realizować zajęcia, rehabilitować się, osoby, którym takie wsparcie jest niezwykle potrzebne.

Prace związane z przywróceniem blasku budynkowi przy ul. Bałtyckiej 45 oraz sprawieniu, że będzie on funkcjonalny, składały się z czterech różnych projektów. Te dotyczyły samej jego przebudowy, adaptacji zabytkowej części na potrzeby pracowni i mieszkań, dobudowy południowego skrzydła oraz termomodernizacji obiektu.

– Wiele osób zostawiło cząstkę serca pracując przy tym projekcie – mówiła przewodnicząca stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, Wanda Agnieszka Jabłońska. – Ten budynek jest dla nas niezwykle istotnym miejscem. To tu wiele osób znajduje swój drugi, a często nawet pierwszy dom. To wszystko zostało zrobione, by służyć potrzebującym jak najlepiej.

Niezwykle funkcjonalny, z przestronnymi salami, korytarzami i nowoczesnym wyposażeniem – tak w skrócie odnowiony obiekt opisują jego użytkownicy. Tak nie było jeszcze dwa lata temu, gdy zaczynały się te żmudne, skomplikowane, prowadzone w zabytkowym budynku prace.

– Jesteśmy tu szczęśliwi, to naprawdę godne miejsce – przyznaje przedstawicielka rodziców podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Urszula Przekwas. – Możemy spędzać czas w samym obiekcie, ale mamy także do dyspozycji świetne otoczenie. Olsztyn jeszcze nigdy nie wyglądał tak pięknie, a ten odnowiony budynek jest kolejnym niezwykłym miejscem.

Modernizacja i rozbudowa budynku przy ul. Bałtyckiej 45 kosztowała ok. 10 mln złotych, z czego ok. siedem mln to dofinansowanie unijne.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynie zostały powołane w 1995 roku, a ich oficjalne otwarcie nastąpiło 16 stycznia 1996 roku. W tej chwili swoje miejsce znalazło w nich 77 osób. Korzystają m.in. z 13 specjalistycznych pracowni – np. plastycznej, krawieckiej, obróbki metalu, komputerowej. To także pomieszczenia terapeutyczne i rehabilitacyjne.

Źródło: olsztyn.eu
Fot. M. Kierul
Print Friendly, PDF & Email