Minister zdrowia Łukasz Szumowski zrezygnował ze stanowiska

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zrezygnował ze stanowiska
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś podczas specjalnej konferencji prasowej, że rezygnuje z pełnionej funkcji. – Były piękne chwile, były trudne chwile, ale myślę, że ten czas był wyjątkowy. Dla mnie był to zaszczyt, że mogłem być ministrem w rządzie Rzeczypospolitej – mówił ustępujący minister zdrowia.

– Składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia, pozostaję posłem, wracam do pracy zawodu lekarza – poinformował dziś Łukasz Szumowski. Jak zaznaczył, z resortu zdrowia chciał odejść już w lutym, ale wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że pozostał na stanowisku dłużej. Jak zaznaczył nadal zamierza w jakimś stopniu współpracować z Ministerstwem Zdrowia.

– Wracam do instytutu, będę pracował jako szef kliniki, jako lekarz. To jest rzecz, którą kochałem całe życie i myślę, że trochę mi tego brakowało przez te cztery lata. Jeżeli mój następca będzie chciał kiedykolwiek pomocy ode mnie, będzie potrzebował rady, to ja służę tą radą – mówił Szumowski.

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami szef resortu zdrowia dziękował wielu osobom, z którymi w trakcie swojej pracy w Ministerstwie Zdrowia współpracował.

Nie zabrakło tez podziękowań w kierunku tych, którzy wcześniej kierowali resortem zdrowia. – Dziękuję ministrowi Radziwiłłowi, ministrowi Marianowi Zembali, ale też ministrowi Markowi Balickiemu, bo dawali mi wsparcie, dawali mi merytoryczne uwagi, dawali mi pomoc wtedy, kiedy była potrzebna. Pokazuje to, że zdrowie może być oddzielone od bieżącej polityki partyjnej – zaznaczył Szumowski.

– Chciałbym podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Po pierwsze za to, że mnie powołał na to stanowisko ministra zdrowia. Dziękuję za to, że wspierał mnie, dziękuję za to, że podejmował bardzo odważne decyzje w czasie epidemii COVID-19 – mówił dziś ustępujący szef resortu zdrowia.

Były również słowa podziękowań dla organizacji zrzeszających pacjentów. Na koniec pojawiły się również podziękowania dla żony, dzieci, rodziców, a także dla dziennikarzy, którzy – jak zaznaczył Łukasz Szumowski – „niemal mieszkali w ostatnim czasie w Ministerstwie Zdrowia”. – Dziękuje za to, że byliście tutaj z nami, że spędzaliśmy tu razem godziny z kawą, z jakimś posiłkiem, często była to zimna pizza, za co oczywiście przepraszam, ale był to czas niezwykły. Dziękuję za to, że przekazywaliście ludziom to, co my robiliśmy i nam to, co ludzie myślą – mówił do dziennikarzy.

Pojawiły się również pytania o to, kto od jutra będzie kierował pracami ministerstwa. Jak przekazał Szumowski formalnie pracami ministerstwa do czasu powołania nowego ministra kieruje Prezes Rady Ministrów.

– Były piękne chwile, były trudne chwile, ale myślę, że ten czas był wyjątkowy. Dla mnie był to zaszczyt, że mogłem być ministrem w rządzie Rzeczypospolitej – mówił pod koniec konferencji prasowej Szumowski.

Łukasz Szumowski funkcję ministra zdrowia pełnił od 9 stycznia 2018 roku.

Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)
Print Friendly, PDF & Email