Leszczyna: Liczę na organizacje pacjenckie

Leszczyna: Liczę na organizacje pacjenckie
Fot. Ministerstwo Zdrowia

W środę (7 lutego) minister Izabela Leszczyna otworzyła XVIII Forum Organizacji Pacjentów, dziękując uczestnikom za to, że prywatny czas, energię i zdrowie poświęcają innym chorym, a swoją wiedzę i doświadczenie przekazują wszystkim interesariuszom systemu ochrony zdrowia.


Minister Izabela Leszczyna podkreśliła, że organizacje pacjenckie są naprawdę bardzo ważne dla każdego ministra zdrowia. – Na początku mojego urzędowania zapytałam byłą minister zdrowia Ewę Kopacz o to w kim mogę mieć oparcie. Bez namysłu odpowiedziała: w organizacjach pacjenckich, zawsze będą wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem – mówiła minister.

Minister zdrowia uspokajała też organizacje reprezentujące pacjentów onkologicznych. – Odłożenie o rok wejścia w życie Krajowej Sieci Onkologicznej naprawdę nie znaczy, że jakikolwiek pacjent onkologiczny nie będzie zaopiekowany. Wręcz przeciwnie, jeśli wprowadzilibyśmy obecnie KSO 7,5 tys. pacjentów znalazłoby się poza opieką onkologiczną, a 259 szpitali nie mogłoby de facto świadczyć opieki onkologicznej – wskazała.

Dodała, że „musimy intensywnie pracować, w tym przygotować siedem rozporządzeń”.

Jak wskazała, kolejnym priorytetem dla minister zdrowia jest psychiatria dziecięca, ale też psychiatria dorosłych. – Powinniśmy przede wszystkim pomagać dzieciom w szkole albo w domu. Liczę w tym względzie na organizacje pacjenckie, bo opieka środowiskowa, opieka jak najbliżej pacjenta, to jest przecież to na czym wszystkim zależy – podkreśliła.

Wiceminister Maciej Miłkowski na XVIII Forum Organizacji Pacjentów wskazał na problemy z dostępnością do terapii w psychiatrii dziecięcej. – Przeanalizowaliśmy sytuację i sfinansowaliśmy leki dla młodych pacjentów. To była olbrzymia zmiana w psychiatrii dziecięcej.

Wiceminister Marek Kos podczas dyskusji z liderami organizacji pacjenckich mówił, że piramida świadczeń jest obecnie postawiona do góry nogami.

– Największe środki finansowe idą na leczenie szpitalne, a powinny tam, gdzie choroby można szybko zdiagnozować i prawidłowo leczyć, czyli do POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Docelowo najlepszym rozwiązaniem jest opieka koordynowana, którą będziemy rozszerzać na inne specjalności.

Do uczestników XVIII Forum Organizacji Pacjentów skierował swój list także Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, który podkreślił m.in., że budowanie efektywnej polityki zdrowotnej nie jest możliwe bez zaangażowania organizacji pacjentów. List odczytała wiceminister zdrowia Urszula Demkow.

MZ
Print Friendly, PDF & Email