Wiosnę przywitali na sportowo

Fot. Mateusz Misztal

Mimo że oknami pochmurno i deszczowo, to waśnie dziś w kalendarzu mamy pierwszy dzień wiosny. Na sportowo przywitano ją w DPS Niezapominajka. Było także uroczyste palenie Marzanny.

– Dziś rozpoczęliśmy wiosenny turniej gier zespołowych. Chcemy naszych podopiecznych aktywizować, a zdrowa rywalizacja między uczestnikami z różnych placówek jest świetną ku temu okazją – mówi Joanna Sudomierska, kierownik działu terapeutyczno-rehabilitacyjnego DPS Niezapominajka. – Ważne jest też to, że możemy się spotkać, porozmawiać, nie dzielimy się wtedy na „my” i „wy”, tyko jesteśmy jedną drużyną, grupą.

W turnieju udział bierze 16 zespołów z ośmiu placówek (każda może wystawić po dwa trzyosobowe zespoły). Są to: DPS Niezapominajka, Dzienny Dom Senior+, Klub Seniora Zakrzewo, Lazarus, SDŚ Kartuzki, DPS Stegna, DPS Władysławowo, WTZ Władysławowo.

Drużyny rywalizują w trzech konkurencjach: boccia, dart oraz gra zręcznościowa (tj. rzucanie woreczkami). Każda z nich pozwala rywalizować także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

– Tablicę do gry zręcznościowej wykonały panie z Dziennego Domu Senior+. Polega ona na rzucaniu woreczków w odpowiednie pola, które są w różny sposób punktowane – wyjaśnia Sudomierska.

Pierwszy dzień wiosny

Czwartkowe spotkanie w Niezapominajce, było też okazją do przywitania wiosny.

– Witaliśmy też wiosnę, bo dziś mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Aura trochę nie sprzyja, ale mamy nadzieję, że po tradycji, którą dopełniliśmy, a więc przygotowanie Marzann i spopielenie ich, wiosna będzie już od jutra – uśmiecha się Joanna Sudomierska.

Palenie lub topienie Marzanny to zwyczaj wywodzący się jeszcze z czasów pogańskich. Symbolizuje pożegnanie zimy i powianie wiosny.

Print Friendly, PDF & Email