Wyróżniono najaktywniejszych. Gala Niezapominajkowa w DPS

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Od kilku lat w DPS „Niezapominajka” odbywa się coroczna Gala Niezapominajkowa, podczas której nagradzane są osoby aktywnie włączające się w życie placówki. Wyróżnienia wręczane są w kilku kategoriach – tak też było i dziś (5 marca).


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

Gale Niezapominajkowe organizowane są od 10 lat – wyjątkiem był rok 2021, gdy uroczystość nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa.

– Chcemy wzmacniać takie pozytywne zachowania podopiecznych. Oni trafiają do placówki, w której w zasadzie większość rzeczy wykonuje personel z racji tej, że podopieczni są niesprawni, trafiają tutaj w określonej sytuacji życiowej. Natomiast, w momencie kiedy powoli podejmują działania o swoją sprawność, może się okazać, że zaczną wykonywać niektóre czynności, które kiedyś wykonywali w domu, więc idea Gali Niezapominajkowej polega na tym, żeby wzmacniać te właściwe zachowania, te które płyną z takiej codzienności, którą wykonywali w domu, a tutaj chcą wesprzeć personel, chcą wesprzeć siebie nawzajem i to trzeba docenić – mówi Joanna Sudomierska kierownik zespołu rehabilitacyjnego w DPS „Niezapominajka”.

Nagrody – w ośmiu kategoriach – odebrało dziś 67 osób. Po raz pierwszy nagradzano także uczestników Dziennego Domu Senior+.

POMOCNI INNYM – 6 osób nagrodzonych

W tej kategorii organizatorzy chcieli nagrodzić tych, którzy chętnie pomagają innym mieszkańcom domu.

– Kluczem do osiągnięcia szczęścia jest bezinteresowna pomoc. Kiedy pomagamy odczuwamy satysfakcję, spełnienie, szczęście i przekonanie, że nasze życie ma sens, że jesteśmy jeszcze komuś potrzebni – wskazują pracownicy DPS „Niezapominajka”. – Działając na rzecz innych, możemy nie tylko poczuć się lepiej sami ze sobą, ale jednocześnie wpłynąć pozytywnie na świat wokół nas. Niekiedy nie potrzeba wielkich czynów, wystarczy drobny gest, uśmiech, dobre słowo czy też sama obecność. Wśród nas są osoby, które każdego dnia czynią dobro, pomagając innym.

POŻYTECZNI ZAWODOWCY – 15 osób nagrodzonych

W tej kategorii nagrodzono tych, którzy angażują się w różne obszary działań, których wspólnym celem jest upiększanie Domu jak i wsparcie personelu. Pożyteczni zawodowcy to osoby, które min. pomagają przy dekorowaniu domu poprzez przygotowywanie ozdób w pracowni plastycznej, pilnują aby każdego dnia na tablicach ogłoszeń pojawiały się jadłospisy, aktualizacje kalendarza imieninowego. Osoby te dbają także o kaplicę oraz pomagają personelowi w różnych czynnościach, takich jak sprzątanie talerzy po posiłkach, ustawianie krzeseł na stołówce, wynoszenie śmieci. Są to również te osoby, które same sprzątają swoje pokoje oraz dbają o pomieszczenia wspólnego użytku.

WYBÓR MIESZKAŃCÓW/UCZESTNIKÓW – 2 osoby nagodzone

Wybór mieszkańca/uczestnika jest kategorią szczególną. To mieszkańcy domu wybierali osobę, którą chcieli w sposób szczególny docenić. Poprzez głosowanie wybrany został SUPERSENIOR.

PROMOCJA I WIZERUNEK DOMU – nagrodzono 18 osób

W tej kategorii doceniono osoby, które dzięki dobrej woli, zawsze chętnie uczestniczą w tak zwanych wyjazdach „reprezentacyjnych”. Są to wyjazdy na zaproszenia z zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli, imprezy plenerowe czy też zawody rozgrywane w ramach naszych turniejów sportowych.

ARTYSTYCZNA DUSZA – nagrodzono 12 osób

Wśród mieszkańców DPS są również osoby twórcze, które posiadają pasję talent i wrażliwość artystyczną. Nie obcy jest im Picasso, Mozart i Mickiewicz. Swojej pasji są wierni pomimo upływu lat, a z ich twórczości mogą korzystać wszyscy. Tegoroczna Kapituła Gali uznała, że wrażliwość artystyczna jest cechą którą należy promować.

MOL KSIĄŻKOWY – nagrodzono 5 osób

W tej kategorii wyróżniono mieszkańców domu, którzy regularnie czytają książki. Osoby wyróżnione w tej kategorii są wielkimi miłośnikami książek, a na swoim koncie mają przeczytanych od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu książek.

PRZYJACIEL ZIELENI – nagrodzono 6 osób

W tym roku po raz pierwszy Kapituła postanowiła nagrodzić osoby, które wykazują się dbałością o rośliny i jak mówi sama nazwa kategorii – są „przyjaciółmi zieleni”. Osoby te dbają o zielony teren wokół Domu – wiosną sadzą sezonowe kwiatki, jesienią grabią liście, całorocznie podlewają roślinność w oranżerii oraz pomieszczeniach domu.

ORDER UŚMIECHU – nagrodzono 3 osoby

Kategoria „Order uśmiechu” jest nową kategorią na „Gali niezapominajkowej”.

– Chcielibyśmy docenić te osoby, które z różnych względów nie biorą udziału w życiu domu, a jednak się wyróżniają na jego tle. Swoim uśmiechem i pogodą ducha wprawiają w dobry nastrój innych. Ich spojrzenie, szczery uśmiech potrafią zdziałać cuda i niekiedy znaczą więcej niż tysiąc słów. Są to ludzie, którym twarz śmieje się non stop. Takich osób nam potrzeba, za to im dziękujemy i doceniamy – wskazują organizatorzy gali.

W sumie nagrodzono 67 osób – podopiecznych DPS Niezapominajka i Dziennego Domu Senior+ w Elblągu.

W DPS „Niezapominajka” przebywa obecnie 134 podopiecznych.

Print Friendly, PDF & Email