Gdynia: Nowa winda dla mieszkańców DPS przy ul. Pawiej

Gdynia: Nowa winda dla mieszkańców DPS przy ul. Pawiej
Fot. Przemysław Kozłowski / gdynia.pl

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31, w którym całodobową opieką otoczone są osoby starsze, a także przewlekle somatycznie chore i z niepełnosprawnością, został wyposażony w dodatkową, trzykondygnacyjną windę. To ważna inwestycja, bo dzięki niej pacjentom – głównie z ograniczoną mobilnością – będzie łatwiej poruszać się po obiekcie i korzystać z jego pełnej oferty.

Dom Pomocy Społecznej funkcjonuje przy ul. Pawiej 31 w Pustkach Cisowskich od 2010 roku. Otacza opieką około 80 seniorów i jest ważnym elementem w kształtowaniu polityki społecznej gdyńskiego samorządu. Zapewnia całodobową fachową opiekę medyczną, prowadzi również konsultacje z lekarzami specjalistami. Podopieczni biorą także, w miarę własnych możliwości, udział w licznych spotkaniach integracyjnych i warsztatach. Ponieważ różne działania realizowane są na różnych piętrach, podopiecznych z ograniczoną mobilnością jest dużo, a zainteresowanie ofertą zajęć i konsultacji jest wysokie – zaczęła być potrzebna dodatkowa winda.

Budowa trwała kilka ostatnich miesięcy. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogą z niej korzystać od minionego piątku (28 lutego).

– Wybudowanie nowej windy podyktowała potrzeba wynikająca z niepełnosprawności naszych mieszkańców. Niemal wszyscy podopieczni mają trudności w poruszaniu się, a ponad 60% osób mieszkających w naszym ośrodku porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Nowa winda z pewnością ułatwi mobilność mieszkańcom, wpłynie na sprawniejszą komunikację wewnątrz budynku, zwiększy dostęp do rehabilitacji społecznej oraz zdrowotnej, dostępu do wszelkiej aktywności organizowanej w naszym Domu jak i poza nim. To dla nas bardzo ważna inwestycja i cieszymy się, że nasi podopieczni już mogą z niej korzystać – mówi Lilianna Szewczuk-Putrym, dyrektor gdyńskiego Domu Pomocy Społecznej.

– To radosny dzień. Dziękuję bardzo pani dyrektor za przekazanie nam informacji o potrzebie mieszkańców, a także za jej ogromne zaangażowanie w realizację tej inwestycji – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Inwestycja obejmowała wybudowanie szybu windy m.in. stworzenie fundamentów i stalowej konstrukcji szybu z częściową przebudową dachu, zamontowanie dźwigu mogącego przewieźć do 15 osób (ok. 1125 kg), a także inne niezbędne prace elektryczne i sanitarne. Całkowity koszt prac wyniósł 525 tysięcy złotych, łącznie z dofinansowaniem z budżetu miasta, środków PFRON przyznanych przez Urząd Marszałkowski Wojewódzka Pomorskiego oraz środków z budżetu państwa przekazanych przez Pomorski Urząd Wojewódzki.

– Realizacja inwestycji przeszła bardzo sprawnie i liczymy na dalszą dobrą współpracę – mówi = Katarzyna Weremko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Katarzyna Stanulewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dodaje: – Mamy nadzieję, że nowa winda będzie służyć mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej jak najdłużej.

Ksenia Pisera
Źródło: gdynia.pl
Fot. Przemysław Kozłowski / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email