Gdynia: Nowy ambulans wzbogaca flotę ratunkową

Gdynia: Nowy ambulans wzbogaca flotę ratunkową
Fot. Aleksandra Regulska

Na ulicach Gdyni można się już natknąć na nowy ambulans. To krok w modernizacji floty Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (MSPR) w Gdyni. Karetka i jej załoga zadebiutowali 5 marca.

W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia oraz Jacek Adamonis – pełniący obowiązki dyrektora MSPR.

Ambulans, który został zakupiony ze środków własnych stacji, to najnowsza generacja modelu Mercedes Sprinter z automatyczną skrzynią biegów, o mocy silnika 190 KM, datowany na 2022 rok. Jego koszt to 559 999,99 zł, a zakup okazał się kluczowy dla dalszego podnoszenia jakości doświadczonych usług ratunkowych.

– Pogotowie już od wielu lat działa na rzecz mieszkańców. To przede wszystkim zespół i pracownicy, ale także narzędzia pracy, jakimi są m.in. właśnie karetki i ich wysposażenie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Praca w pogotowiu ratunkowym jest trudna i wymaga wysokich standardów, co stawia MSPR w Gdyni jako lidera w dziedzinie doświadczenia profesjonalnych usług medycznych na terenie regionu.

Obecnie MSPR w Gdyni dysponuje 15 ambulansami ratunkowymi, z których 9 funkcjonuje w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Pozostałe pojazdy to karetki rezerwowe i transportowe. Najnowszy nabytek zastąpił najstarszy ambulans z 2017 roku, o przebiegu ponad 250 000 km, który został automatycznie wycofany po uruchomieniu nowego pojazdu. Stary ambulans będzie pełnił rolę karetki zastępczej w przypadku awarii.

Podczas spotkania, prezydent i wiceprezydent miasta, razem z p.o. Dyrektorem MSPR, z bliska obejrzeli nowoczesne udogodnienia ambulansu, takie jak nosze kartkowe i krzesło kardiologiczne typu schodołaz. Warto zaznaczyć, że sprzęt medyczny został przeniesiony z wycofanego pojazdu, co pozwala na pełne wykorzystanie zasobów.

Aktualnie flota MSPR składa się głównie z nowoczesnych ambulansów, z najstarszym systemowym z roku 2018 i pozostałymi z roczników 2021 i 2022, co potwierdza zobowiązanie stacji do świadczenia usług na najwyższym poziomie.

Jednostki ratownictwa medycznego MSPR Gdynia wykonują średnio 21 000 interwencji rocznie, pokonując przy tym około 42 000 km. W związku z tym utrzymanie floty w doskonałej kondycji jest priorytetem, co potwierdziła także wymiana najstarszego ambulansu na nowy.

– Karetki wymieniane są w miarę możliwości finansowych stacji – mówi Jacek Adamonis, pełniący obowiązki dyrektora MSPR. – W chwili obecnej posiadamy nowoczesne ambulanse wyposażone w wysokiej jakości sprzęt specjalistyczny ratownictwa medycznego. Praca w pogotowiu ratunkowym jest pracą trudną i odpowiedzialną dlatego staramy się zapewnić najlepsze narzędzia pracy dla ratowników medycznych i lekarzy tj. ambulanse i sprzęt, w których często spędzają wiele godzin dziennie. W pogotowiu zatrudnionych jest około 100 ratowników medycznych, lekarzy oraz pielęgniarek.

Nowy ambulans będzie stacjonował na Wiczlinie, pełniąc rolę zespołu podstawowego G 01 038, obsługującego mieszkańców Gdyni. Decyzja o zakupie nowego pojazdu to dowód na ciągłe dążenie MSPR do zapewnienia najlepszych warunków pracy dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, którzy codziennie poświęcają wiele godzin na zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców Gdyni.

Print Friendly, PDF & Email