mLegitymacje coraz popularniejsze wśród emerytów i rencistów

mLegitymacje coraz popularniejsze wśród emerytów i rencistów
Fot. Anna Shvets/pexels.com

Już blisko 700 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji czyli elektronicznej wersji dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. mLegitymację można pobrać na urządzenia mobilne (np. smartfony), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Zamiast plastikowej karty emeryci i renciści mogą teraz pobrać mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Mogą z niej korzystać na urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy sekcji Dokumenty nacisnąć Dodaj i na wyświetlonej liście wybrać Legitymacja emeryta-rencisty. Po chwili dokument zostanie automatycznie dodany do aplikacji. Z dokumentu można korzystać również w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień. Z dokumentem w aplikacji mObywatel łatwo i szybko można potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej, uzyskać zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację czy skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV.

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, powinni złożyć wniosek do ZUS na formularzu ERL.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach są ważne zgodnie z nadanym terminem.

mLegitymacja to bezpieczny dokument, którego nie można zgubić i którego nikt nie ukradnie.

Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email