Fontanna w Parku Kajki otwarta

Fot. Mateusz Misztal

W Ogrodzie Różanym Parku Kajki w Elblągu otwarto kolejną inwestycję realizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– Park Kajki jest miejscem, w którym elblążanie przebywają chętnie już od wielu, wielu lat. Ten pomysł, który został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego wygrał i dziś jesteśmy na etapie, w którym realizacja zadania została zakończona – mówił podczas otwarcia fontanny Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

Wniosek do budżetu obywatelskiego złożył społecznik Artur Pytliński.

– Jestem pasjonatem historii i chciałbym, by ta historia w naszym mieście była żywa, bo mamy ją bardzo bogatą i jednym z takich miejsc była fontanna w Parku Kajki, uznawana przed wojną za najpiękniejszą fontannę w naszym mieście. Przez lata była zasypana, nie było po niej praktyczne śladu i tak rozmawiając z mieszkańcami doszliśmy do tego, by przywrócić ją do żywych – mówi wnioskodawca projektu.

Dawniej fontannę wieńczyła rzeźba czterech amorków wykonana przez przedwojenną artystkę z Elbląga Ernę Becker-Kahns.

– Ta rzeźba prawdopodobnie nie została zniszczona, a jedynie wywieziona. Ona prawdopodobnie znajduje się gdzieś w Elblągu, stąd taka prośba, także przy pomocy mediów, by jeśli ktoś ma informacje o rzeźbie lub jest jej posiadaczem, zgłosił się czy do mnie czy do urzędu miasta – apeluje Artur Pytliński. – Nie będzie tutaj żadnych oskarżeń, bo wiemy że te pierwsze lata powoejenne, to były takie zawiłe czasy. Bardzo byśmy chcieli, by rzeźba wróciła na swoje miejsce.

Koszt budowy fontanny to 502 tys, złotych. Jest ona podświetlana, więc jej właściwy efekt będzie widoczny wieczorami.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ WIĘCEJ FOTOGRAFII
Print Friendly, PDF & Email