Akcja Zima. Gdańskie propozycje na ferie

Akcja Zima. Gdańskie propozycje na ferie
Fot. nadesłane

Niemal 6,5 tys. uczniów będzie mogło wziąć udział w zajęciach i aktywnościach przygotowanych przez szkoły podstawowe w ramach „Akcji Zima”. W ofercie proponowanej przez miejskie jednostki i instytucje znalazło się m.in. judo, tenis czy badminton, a także spektakle, warsztaty krawiecko-teatralne, leśne pogadanki i gry terenowe.

Ferie w Gdańsku rozpoczynają się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego. Szczegóły dotyczące oferty zajęć na ten czas przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 20 grudnia w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

– Przygotowujemy się do ferii, które w naszym mieście odbędą się na przełomie stycznia i lutego. W 70 szkołach zaplanowano prawie 18 000 godzin opiekuńczo-wychowawczych. W organizację aktywności na ferie będzie zaangażowanych 505 nauczycieli, a z budżetu naszego miasta przeznaczamy na ten cel 1,4 mln zł. Ciekawe zajęcia będzie można znaleźć także w ośrodkach sportu i instytucjach kultury. Takie zajęcia to inwestycja w rozwój talentów, poznanie naszego miasta i wspólne spędzenie czasu – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ofertę na ferie przygotowały gdańskie szkoły podstawowe: w 1. tygodniu aktywności będą odbywać się 63 placówkach, a w 2. tygodniu w 42 szkołach. W zależności od miejsca, opieka świadczona będzie od 8 do 10 godzin dziennie. Z oferty będzie mogło skorzystać łącznie 400 grup uczniów. Grupy z klas I-III mogą liczyć maksymalnie 15 osób, natomiast IV-VIII 20 osób.

Na czas ferii zaplanowano m.in. zajęcia artystyczne, sportowe i ruchowe, a także wycieczki edukacyjne. Odbywać się będą także zajęcia kulinarne, druk 3D i podstawy kodowania i gry terenowe. Nie zabraknie również wyjść na basen i kręgle czy eksperymenty przyrodnicze.

Szczegóły dotyczące poszczególnej oferty w danej szkole dostępne będą na stronach internetowych placówek.

Oferta na ferie w całym mieście

Jak co roku, ofertę zajęć na ferie będzie można znaleźć także m.in. w Pałacu Młodzieży. Szczegółowe informacje na temat oferty i zapisów ruszą 3 stycznia na stronie: pm.edu.gdansk.pl.

– Pałac Młodzieży zorganizuje półkolonie, podczas których będzie można wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych i odkryć w sobie nowe talenty. W planach jest także szereg warsztatów w pracowniach pałacu. – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Zachęcam też do odwiedzenia Hevelianum, gdzie odbędą się pokazy naukowe i zabawy w klimacie escape room, których głównym tematem będzie Jan Heweliusz i jego pracownia. Nie zabraknie także warsztatów w popularnym i lubianym nurcie eko.

Hevelianum w swojej ofercie w każdy feryjny dzień zaproponuje odbiorcom science show „Cztery żywioły”, a także escape room „W pracowni Heweliusza”. W Domu Zdrojowym w Brzeźnie zaplanowano warsztaty plastyczne i z cyklu „zrób to sam”. Zapisy na opisane wyżej aktywności rozpoczną się w styczniu.

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego przygotował Miasteczko Zimowe, które będzie działać od 29 stycznia do 2 lutego. Inicjatywa skierowana jest do organizatorów półkolonii z publicznych szkół podstawowych. W programie m.in. gra terenowa, tor gimnastyczny i korekcyjny, siatkówka i turniej piłkarski, gry planszowe i warsztaty integracyjne. Łącznie w Miasteczku będzie mogło spędzić czas ok. 480 uczestników, a oferta przygotowana jest dla 32 grup półkolonijnych. Zapisy będą przyjmowane od 2 stycznia poprzez zgłoszenie na adres: biuro@ssm.gda.pl.

GOS zaprasza na aktywne ferie zimowe

– Gdańsk jest miastem od zawsze związanym z wodą, a to połączenie będzie widoczne także w czasie ferii. Dwa tygodnie wolnego od szkoły nie muszą być spędzane w czterech ścianach. Zachęcam do aktywnej zabawy i zapisów na zajęcia sportowe – mówiła Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

Gdański Ośrodek Sportu przygotował ofertę, która wspiera rodziców dzieci i młodzieży w zorganizowaniu aktywnego czasu. Do wyboru jest m.in. tenis, badminton oraz judo, ale także unihokej, piłka nożna i inne atrakcje. Będzie można zasmakować żeglarstwa, poznać tajemnice podwodnych głębin, a także rozpocząć przygodę z ratownictwem wodnym. Udział w większości zajęć jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Zimowa Szkoła Ratownictwa na Pływalniach GOS

Jak wygląda praca ratownika wodnego? Jakie musi posiadać umiejętności? Czy trzeba być mistrzem pływania? Odpowiedź na te i inne pytania można będzie poznać uczestnicząc w cyklu tygodniowych zajęć Zimowej Szkoły Ratownictwa dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat.  Zajęcia będą odbywać się na pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu: Chełm, Orunia, Osowa oraz Stogi. Uczestnictwo w Zimowej Szkole Ratownictwa jest odpłatne na zasadach promocyjnej ceny wejścia na pływalnię obowiązującej podczas ferii zimowych, czyli każda lekcja to koszt zaledwie 6 zł za osobę. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisów można dokonać na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Aktywne ferie z Lechia Tennis Club

Dzieci i młodzież szkolna mogą także wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Lechia Tennis Club, przy ul. Traugutta 29. Zaplanowano szeroki program sportowo-rekreacyjny (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie zmiennego obuwia oraz stroju sportowego. Sprzęt zapewnia organizator. Zajęcia są bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia można przesyłać na adres biuro@lechiatennisclub.pl.

Treningi Judo

SGKS Wybrzeże zaprasza dzieci i młodzież szkolną w wieku od 7-16 lat na zajęcia judo. Aktywności będą odbywać się na Hali Sportów Walki przy ul. Traugutta 29. Zgłaszać można się stacjonarnie w biurze klubu lub pod tel. 605 086 353.

Półkolonie sportowe na Przymorzu

Podczas Ferii z Klubem Sport Park poznają podstawy zasad i technik gry w badmintona. Uczestnicy będą mieli możliwość zwiększenia swojego poziomu świadomości na temat historii badmintona, a także zwiększyć umiejętności pracy w grupach. Treningi będą się odbywać na specjalnie przygotowanym boisku, dysponującym pełnym ogrzewaniem i zadaszeniem, znajdującym się przy ul. Lecha Kaczyńskiego 13. Zgłoszenia można przesyłać na adres: biuro@sportpark.com.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 509 024 105.

Ferie z Zaruskim i Narodowym Muzeum Morskim

Młodzież w wieku 13-18 lat może wziąć udział w zajęciach organizowanych przez załogę gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Każdy z turnusów oferuje cykl edukacyjny z różnorodnym, odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Decyduje kolejność zgłoszeń poprzez stronę internetową.

W programie między innymi zapoznanie z żaglowcem „Generał Zaruski” – historia, budowa, eksploatacja, podstawy nawigacji – praca z mapą tradycyjną i elektroniczną, nanoszenie pozycji geograficznej, wyznaczanie kursu, planowanie trasy rejsu, ABC meteorologii i budowa jachtu.

Nie lada atrakcje przygotował także Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Śladami Kapitana Nemo uczestnicy poznają pojazdy podwodne ze zbiorów muzeum, specyfikę ich pracy w morskiej toni i prawa fizyki z tym związane. Poszerzą także swoją wiedzę na temat postaci generała Mariusza Zaruskiego.

Warunkiem uczestnictwa we wszystkich wyżej wymienionych zajęciach jest pisemna zgoda rodziców (opiekunów prawnych) lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w zajęciach.

Ferie z kulturą i sztuką

– Przez całe ferie, w różnych lokalizacjach Gdańska, będą się odbywały zajęcia edukacyjne, projekcje filmowe, warsztaty artystyczne, wokalne i oferta dla fanów folku. To wszystko w placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury –  mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. – Muzeum Gdańska również włącza się w ferie oferując spacery, gry terenowe i kreatywne zdjęcia, w tym podróże kulinarne.

Szczegółowa oferta, informacje o zapisach, a także cenniki zajęć dostępne są na stronach poszczególnych instytucji.

Spektakle w Teatrze Miniatura 

W czasie ferii Teatr Miniatura zaprasza młodych widzów na trzy spektakle. Zaprezentowana zostanie historia Tonji, łobuziary z Glimmerdalen, która wierzy w siebie i nie odpuszcza, kiedy coś jest dla niej ważne. Jest odważna, zadziorna, a jednocześnie ciepła i dbająca o innych. Kojarzy się z klasycznymi już bohaterkami jak Pippi Pończoszanka, Heidi czy Ania Shirley.

Tonja z Glimmerdalen 

  • Kiedy: 30 i 31 stycznia, 1 lutego, godz. 10.00; 3 i 4 lutego, godz. 12.00
  • Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

Nowością w repertuarze teatru będzie przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. To opowieść wywodząca się z tradycji ustnej i rozpowszechniona w całej Europie. Do dziś pozostaje jedną z ulubionych baśni dla dzieci. Pierwszym autorem, który spisał swoją wersję tej opowieści, był Charles Perrault, a proponowany przez niego morał był jasny – „uważajcie na obcych”. W swojej kameralnej adaptacji pochodzący z Chile wszechstronny artysta David Zuazola przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

Czerwony Kapturek

  • Kiedy: 3, 4, 10 i 11 lutego, godz. 10.00 i 15.00; 6 i 7 lutego, godz. 10.00
  • Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego może być pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą.

Akademia pana Kleksa

  • Kiedy: 9 lutego, godz. 10.00; 10 i 11 lutego, godz. 12.00
  • Bilety: 35 zł normalny, 33 zł ulgowy, 30 zł grupowy

Szczegóły na: Miejski Teatr Miniatura

Różnorodnie z GAK-iem

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 6 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. Będą to m.in. spektakle teatralne, zajęcia taneczne, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne i ruchowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników polskiego folkloru.

W Wyspie Skarbów GAK w zaplanowano „Zimowy Archipelag Skarbów”, W programie: warsztaty krawiecko- teatralne, linorytniczne, plastyczne, literacko- biblioteczne, ptasie i leśne pogadanki, turniej gier i zabaw, bajkowy seans. Projektornia GAK zaprasza na roztańczone ferie, podczas których dzieci w wieku szkolnym będą miały okazję do rozwinięcia swoich umiejętności motoruchowych i tanecznych podczas warsztatów z profesjonalną instruktorką tańca. Tydzień taneczny szykowany jest także w Domu Sztuki GAK na Stogach. Dzieci w wieku przedszkolnym będą mogły obejrzeć spektakle teatralne w Scenie Muzycznej GAK w Parku Oruńskim, a filmowe ferie w Basią i Kicią Kocią zaplanowano w Stacji Orunia.

W czasie ferii można skorzystać także z oferty gdańskiego lodowiska. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest nieodpłatne.

Szczegółowe informacje o wszystkich zajęciach i formie zapisów będzie można wkrótce znaleźć na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury

Odkrywaj miasto z Muzeum Gdańska

Spacery historyczne, gry terenowe i kreatywne zwiedzania Dworu Artusa, Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta, to oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska. Uczestnicy spotkań przeniosą się m.in. do czasów II Wolnego Miasta Gdańska czy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wyruszą też w podróż kulinarnymi szlakami, gdzie poznają nasze miasto od kuchni. Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, od 29 stycznia do 11 lutego, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej lub mailowej.

Spacery: „Arsenał dawnego Gdańska”, „Fenomen Gdańska” i „Śladami gdańskiej Temidy” 

Gry terenowe „Kulinarna podróż po Gdańsku”, „Przygody pana van Wordena” i „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku” 

Zwiedzania z cyklu Poznajemy najważniejsze zabytki Gdańska: Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena i Dwór Artusa.

Szczegółowe opisy oferty można znaleźć na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Sztuka pod lupą – artystycznie w Gdańskiej Galerii Miejskiej

W trakcie tygodniowego turnusu artystycznego, który odbędzie się od 5 do 9 lutego w GGM 4G przy ul. Grobla I uczestnicy wezmą pod lupę podstawowe dziedziny sztuki – malarstwo, grafikę, rzeźbę i fotografię. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą kontekstowym oprowadzaniem po wystawie 6 Miast Ucieczki.

Zapisy ruszą wkrótce, informacje pojawią się na stronie instytucji ggm.gda.pl. Koszt: 200 zł

Ferie jak z nut z Cappellą Gedanensis

Wszyscy, którzy będą mieli ochotę na zabawę z dźwiękiem, mogą przyjść 30 stycznia do sali koncertowej Cappelli Gedanensis, która znajduje się przy ul. Nowe Ogrody 35. Tam o godz. 9.30 i 11.30 zaplanowano zajęcia rytmiczno-ruchowe, choreograficzne, przedstawienie instrumentów perkusyjnych i pracy muzyka i wspólne śpiewanie. Zajęcia są bezpłatne, a wstęp wolny.

Kunszt Wodny pełen atrakcji

Dzieci będą mogły pierwszy raz spędzić ferie w Kunszcie Wodnym.

– Instytut Kultury Miejskiej przygotował warsztaty dla rodzin, które będą odbywać się w poniedziałki, środy i piątki. Sprawdzimy, czym jest i czym był Kunszt Wodny. Odkryjemy też, co widać w Gdańsku i poznamy tajemnice makiety – mówiła Agnieszka Misztal, kierowniczka działu edukacji i projektów społecznych IKM.

W pierwszym tygodniu ferii, o godzinie 10.30 będą odbywały się warsztaty „„Przynieś wodę!”. Ich uczestnicy sprawdzą, jak dawniej pojawiała się woda w domu i po co był Kunszt Wodny w Gdańsku. Połączą rury, rurki i stworzą wspólnie najlepszy system wodny w mieście. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Zajęcia są odpłatne: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

W drugim tygodniu ferii odbędą się warsztaty „Co widać w Gdańsku?”, na których będzie można pobawić się mapami, narysować ścieżki i szlaki, stworzymy plan atrakcji miejskich.

Zainteresowani spotkają się przy Punkcie Informacji Kulturalnej, na parterze Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11.

Marcin Szeląg, Marta Formella
Print Friendly, PDF & Email