Tak będzie wyglądało nowe kąpielisko

Tak będzie wyglądało nowe kąpielisko
Fot. mat. prasowe

W Elblągu w sąsiedztwie CRW Dolinka wybudowane zostanie kąpielisko. Nie będzie ono tak duże jak dawniej. Zająć ma powierzchnię 35 254 m². – Nie ma możliwości powrotu do tego, co było jeszcze przed zamknięciem dawnego kąpieliska – zaznacza prezydent Elbląga.

– Zakończyliśmy procedurę przetargową, zogdnie z ustawą o zamówieniach publicznych, dotyczącą wyboru wykonawcy jeśli chodzi o projekt, który dostał dofinansowanie w wysokości 65 milionów. To nie jest prawda, że śpimy, pracujemy. Jeśli chodzi o kąpielisko miejskie to jesteśmy przygotowani już od wielu lat – podkreślił na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jak zaznaczył, pierwszym etapem zaplanowanym na lata 2014-2015 była budowa Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka. Drugim: budowa parku (lata 2020-2021), który oddano do użytku 6 grudnia 2021 roku.

Kolejny etap prac zakłada budowę kąpieliska, które będzie sąsiadowało z CRW Dolinka. W marcu tego roku ogłoszony został przetarg. Prace budowlane mają zakończyć się w 2025 roku.

– Nie ma możliwości powrotu do tego, co było jeszcze przed zamknięciem dawnego kąpieliska, a to dlatego, że sanepid nie dopuści wody do kąpieli, która nie jest uzdatniona. Przy dużej powierzchni lustra wody te koszty byłyby bardzo wysokie – wyjaśnia prezydent.

Projekt zakłada wybudowanie kąpieliska na powierzchni 35 254 m². Koszt inwestycji to 90 mln 534 tys. zł. Z czego 64 mln 998 tys. (a więc 71,8 proc. kosztów budowy) to kwota pozyskana z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, edycja 2.

– I to (dofinansowanie – przyp. red.) pozwoliło na to, żeby przejść kolejne procedury związane z realizacją inwestycji. W 2013 roku zrobiliśmy aktualizację dokumentacji, gdyż tak jak wiemy minęło sześć lat i wymagała ona zmian nie tylko ze względu na kosztorys – mówi Wróblewski. – Biorąc pod uwagę inflację i niestety dalej wzrastające ceny materiałów budowlanych, trudno dziś jest zagwarantować, że to jest kwota, w której się zamkniemy, bo inwestycja przewidziana jest na realizację w ciągu dwóch lat – dodaje.

W ramach inwestycj powstać ma:

  • główna niecka basenowa (część rekreacyjna z licznymi atrakcjami wodnymi, część pływacka i tzw. rwąca rzeka) – powierzchnia lustra wody: 1739 m²; głębokość od 1,2 m do 1,8 m;
  • brodzik dla młodszych dzieci – powierzchnia lustra wody: 251 m²; głębokość od 0 cm do 30 cm;
  • pięć zjeżdżalni wodnych o roboczych nazwach „Turbo”, „Kamikaze”, „Rodzinna”, „Anakonda”, „Pontonowa”;
  • zespół boisk rekreacyjnych – boisko do kometki i dwa boiska do piłki plażowej o powierzchni 1083 m²;
  • plac zabaw dla dzieci o powierzchni 289 m²;
  • a także: trawiasta strefa wypoczynkowa, zaplecze sanitarne i technologiczne oraz strefa foodtruc.

Ponadto projekt zakłada także rozbudowę parkingu, budowę chodników, ogrodzenie terenu i zagospodarowanie zieleni.

Pozostała część dawnego kąpieliska (zakłada to czwarty etap prac zaplanowany na lata 2026-2027) ma zostać przekształcona w zbiornik retencyjny, który jednocześnie posłuży do uprawiana sportów wodnych na kajakach lub rowerach wodnych.

Print Friendly, PDF & Email