Ruszają spotkania informacyjne o programie Maluch+

Ruszają spotkania informacyjne o programie Maluch+
Fot. Pixabay

Wczoraj w regionach ruszyły spotkania informacyjne dot. programu „Maluch+”. Jednostki samorządu terytorialnego i placówki niepubliczne będą mogły zaczerpnąć informacji na temat edycji na 2021 rok, w której łącznie do przyznania jest 450 mln zł wsparcia na tworzenie nowych i dofinansowanie już funkcjonujących miejsc opieki nad dziećmi.

Spotkania w Urzędach Wojewódzkich

Program „Maluch+” pomaga rozwijać instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Spotkania informacyjne są organizowane przez urzędy wojewódzkie. W czwartek, 20 sierpnia br. pierwsze spotkania odbyły się w województwie łódzkim oraz podlaskim.

– To bardzo ważne, by przybywało miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie do tej pory takich miejsc brakowało najbardziej. Program „Maluch+” to umożliwia – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jest to pomoc również dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Wsparcie finansowe podwyższa także standardy opieki nad dziećmi. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na tegoroczną edycję przeznaczyło 450 mln zł. Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaplanowały spotkania i wideokonferencje informacyjne z beneficjentami programu. Pierwsze z nich odbędą się w województwach podlaskim i lubuskim.

– Zachęcam wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w takich spotkaniach. Z pewnością pozwolą one uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania – mówi minister Marlena Maląg.

Moduły programu „Maluch+”

7 września ruszy nabór wniosków do programu „Maluch+” w edycji 2021. Wsparcie z programu podzielone jest na moduły:

  • Moduł 1a polega na dofinansowaniu tworzenia miejsc opieki i ich funkcjonowania oraz samego ich tworzenia. Dotyczy to tych gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.
  • Moduł 1b to dofinansowanie tworzenia miejsc opieki i ich funkcjonowania oraz tworzenia miejsc na terenie gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce i wnioskowana wysokość dofinansowania na zadanie polegające na tworzeniu nowych miejsc opieki w gminie nie przekracza 6 mln zł (ww. warunki muszą być spełnione łącznie).
  • Moduł 2 dofinansowuje funkcjonowanie miejsc utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z udziałem wcześniejszych edycji programu.
  • Moduł 3 pomaga dofinansować tworzenie miejsc opieki i ich funkcjonowania, jak też samego tworzenia takich miejsc.
  • Moduł 4 to wsparcie pieniężne na funkcjonowanie miejsc opieki.
Źródło: MRPiPS
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email