Poznań: Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe

Poznań: Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe
Fot. mat. prasowe

Startuje kolejna odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest nagrodzenie autorów najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe dla Poznania i jego mieszkańców w 2023 roku. Nominacje można zgłaszać do 31 maja.

Ponownie patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, nieżyjący już społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Kandydatów do tytułu „Inicjatora” może zgłosić każdy – zarówno mieszkańcy, jak i organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zaproponować do nagrody samego siebie.

Zgłoszenia w formie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmu można przesyłać do 31 maja 2024 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem „Inicjatory 2023”.

Informacji o konkursie udzielają pracownicy urzędu pod numerami telefonów: 61 878 5730 oraz 61 878 5796.

W tegorocznej odsłonie konkursu kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku – projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych,
  • Inicjator Wspierający – inicjatywy ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący – przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski – inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe formy aktywności.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Dodatkowo swoją nagrodę przyznają poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od powyższych kategorii, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów.

Patronem nagrody jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.

Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu „Inicjatora” i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 września w ramach Poznańskiego Targu Dobra.

Na zdjęciu: W 2022 roku w kategorii Inicjator Aktywizujący kapituła doceniła Fundację Wózkowicze za inicjatywę „Ogniste Rydwany 2021”.
Print Friendly, PDF & Email