Poznań: Panele fotowoltaiczne na dachu DPS przy ul. Konarskiego

Poznań: Panele fotowoltaiczne na dachu DPS przy ul. Konarskiego
Fot. PIM

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego zyskał nowe, ekologiczne źródło energii. Zakończył się montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. To jeden z elementów szerszego planu modernizacji placówki. 

– Zakończyliśmy prace budowlane i montażowe, instalacja fotowoltaiczna jest gotowa do uruchomienia. Będzie to możliwe po zainstalowaniu przez operatora nowego licznika energii. Alternatywne źródło energii pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, co z pewnością pozytywnie wpłynie na budżet placówki opiekującej się seniorami – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na dachu budynku przy ul. Konarskiego zamontowano mikroinstalację o mocy 49,5 kW, którą z kolei obsługuje 90 paneli fotowoltaicznych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dach budynku został docieplony przed montażem paneli słonecznych. W ramach wcześniejszych prac wymieniono również opierzenie dachu i rynny spustowe. Zastąpiona nową została także stara winda w budynku. Ponadto przeprowadzono niezbędne naprawy, które zostały wskazane w rocznym przeglądzie budowlanym: zlikwidowano nieużywany od dawna zsyp węglowy, zdemontowano starą altanę ogrodową, naprawiono uszkodzone ścieżki z kostki brukowej.

W przyszłości przewidziane są kolejne prace w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego, które poprawią standard placówki. Obecnie sporządzany jest program funkcjonalno-użytkowy, na podstawie którego będzie można wykonać kompleksową modernizację i przebudowę budynków mieszkalnych. W ramach tych prac projektowane jest także miejsce opieki wytchnieniowej. Jest to czasowa forma wsparcia w zajmowaniu się osobą z niepełnosprawnością, gdy opiekun nie może pozostawić jej samej.

 PIM
Print Friendly, PDF & Email