Poznań: "Marszem Na Tak" powitali wiosnę!

Poznań: "Marszem Na Tak" powitali wiosnę!
Fot. mat. prasowe

W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa przez centrum Poznania przeszedł 9 Marsz Na Tak. Kolorowy korowód prowadziła Orkiestra Vivat z Sierakowa. Organizatorami marszu są Stowarzyszenie „Na Tak” i Hospicjum Palium, które świętuje też Dzień MotylaDzień Wrażliwości.

Pod kolorowymi transparentami, z balonami, w przebraniach uczestnicy marszu przeszli, w rytm muzyki, ulicą św. Marcin na plac Mickiewicza. Razem szli uczniowie szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, wielu placówek działających dla osób z Zespołem Downa.

Wesoły orszak wzbudzał radość i uśmiechy. Na placu Mickiewicza przygotowano pokazy taneczne i występy muzyczne.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. Nazwa choroby wzięła się od nazwiska jej odkrywcy w XIX w. – lekarza Johna Langdona Downa. Osoby, które urodziły się z trisomią, mają m.in. niepełnosprawność intelektualną oraz cechy dysmorfii, czyli zmiany w wyglądzie.

Wydarzenia, takie jak „Marsz Na Tak” mają sprawiać, że nasza świadomość i chęć promowania praw osób z zespołem Downa da wszystkim aprobatę i szacunek.

Print Friendly, PDF & Email