Nowy tramwaj na elbląskich torach

sdr
sdr
sdr
sdr
sdr
sdr
dig
dav
dav
dav
sdr
sdr
Fot. Mateusz Misztal
dav
sdr
sdr
dav
sdr
sdr
sdr
sdr
sdr

Tramwaje Elbląskie zaprezentowały dziś nowy tramwaj. Ostatni z pięciu zamówionych pojazdów dotarł do Elbląga tydzień temu. Niebawem wyruszy na tory.

– Całość inwestycji to koszt 26 milionów złotych, oprócz taboru jest także hala, która została w drugim etapie zrealizowana czy wóz techniczny, który w trzeciej transzy został dostarczony do tego, żeby można było prowadzić też dobry serwis jeśli chodzi o obsługę tramwajów – wyjaśnia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Inwestycja podzielona była na kilka części i realizowana w dużej mierze z funduszy unijnych. W jej zakres wchodziły także przystanki tramwajowe, biletomaty i aktywne przejścia dla pieszych.

– To jest odpowiedź, którą chciałem skierować do tych, którzy twierdzą, że w komunikacji miejskiej nie ma inwestycji, nie realizujemy ich. Oczywiście, gdyby nie to, że pozyskaliśmy środki unijne, to ta inwestycja, w tak dużym wymiarze nie byłaby możliwa, bo przypomnę, że w granicach 85% dofinansowania mamy ze środków unijnych – zaznaczył prezydent.

– Cztery wagony, które już od roku jeżdżą mają przejechane prawie 70 tysięcy wozokilometrów – przekazał dyrektor Tramwajów Elbląskich Andrzej Sawicki. Jak zaznaczył, hala która powstała, a w niej myjnia, powoduje że tramwaje są dużo czystsze, niż w przypadku ich ręcznego mycia.

Wszystkie nowe tramwaje mają 26 miejsc siedzących, obszar niskowejściowy obejmuje 40% powierzchni. Za produkcję taboru odpowiedzialna była firma Modertrans z Poznania.

Witold Wróblewski zwrócił się także z apelem do posłów zasiadających w parlamencie, by ustawa o elektromobilności pozwalała na dofinasowanie nie tylko transportu autobusowego i trolejbusowego, ale także tramwajów.

Print Friendly, PDF & Email