Elbląskie Święto Chleba po raz czternasty

Elbląskie Święto Chleba po raz czternasty
Fot. UM Elbląg

Wiele atrakcji czeka na tych, którzy odwiedzą Stare Miasto w trakcie 14. Elbląskiego Święta Chleba. Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w piątek (30 sierpnia) i potrwa do niedzieli (1 września). W programie m.in. jarmark, koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne i… piana party.

– Przed nami 14. edycja Elbląskiego Święta Chleba. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku przypada ono w ostatni weekend wakacji. Tradycyjnie już, będzie jarmark. Na dziś mamy już potwierdzonych około 200 wystawców, którzy przyjadą ze swoimi wyrobami. Będzie można tych wyrobów spróbować i zakupić je – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – W ramach Święta Chleba przewidujemy również koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne, wyścigi smoczych łodzi i inscenizacje historyczne.

Tradycją jest to, że Elbląg zaprasza miasta partnerskie. Na obecną chilę został potwierdzony przyjazd przedstawicieli sześciu miast: Bałtyjsk i Kaliningrad (Rosja), Tarnopol (Ukraina), Compiègne (Francja), Nowogródek (Białoruś), Hîncești (Mołdawia).

– Poza oficjalnymi delegacjami będą zespoły artystyczne, będą też dla tych miast przeznaczone stoiska, będzie więc można spróbować i zakupić wyroby ze wspomnianych miast – zaznacza Witold Wróblewski. – W tym roku przypada 25. rocznica podpisania umów partnerskich między Elblągiem a Kaliningradem oraz między Elblągiem a Bałtyjskiem. Będą obecni merowie obu miast i w tym roku przewidujemy taki specjalny akcent, jeśli chodzi o współpracę miast.

Po raz kolejny z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni będą gotowane dwie zupy – w sobotę zupa rybna a w niedzielę zupa z soczewicy.

– Stragany wystawców staną na ul. Stary Rynek, ul. Rybackiej i ul. Wodnej. Ta ostatnia jest już tradycyjnie miejscem, gdzie swoje stoiska wystawiają kolekcjonerzy. Ta grupa jest coraz liczniejsza i te stoiska cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających – mówi Bożena Barbara Szyłak z Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki. – Na placu obok katedry przygotowaliśmy strefę animacji i różnorodnych zajęć skierowanych głównie do dzieci. Na bulwarze Zygmunta Augusta [na zielonym terenie – red.] znajdziecie państwo stanowisko garncarza, który w sposób tradycyjny na kole garncarskim będzie wyrabiał garnki. Będzie można obserwować i spróbować wyrobu mąki obsługując żarna, będzie także wypiek chleba w tradycyjnym piecu opalanym drewnem – dodaje.

Dzięki pomocy Fundacji Promocji Kultury Antycznej „Terra Operta” będzie można spotkać się z rekonstruktorami, którzy zapraszają na Bulwar Zygmunta Augusta w sobotę i w niedzielę. W tym roku przybliżą oni starożytny Rzym.

Nie zabraknie też teatrów ulicznych i przedstawień teatru ognia. Od piątku (30 sierpnia) na najmłodszych czeka Wyspa Spichrzów – tam zorganizowane zostanie wesołe miasteczko. Dzieci mogą też odwiedzić Bibliotekę Młodego Czytelnika „Bulaj”. Tam właśnie specjalnie dla najmłodszych warsztaty kulinarne (m.in. nauka lepienia pyz i pierogów).

W piątek sobotę i niedzielę (od godz. 10:00) będzie możliwość wykonania badań mammograficznych w mammobusie, który stanie na skrzyżowaniu ulic Stary Rynek-Wigilijna. Do Elbląga zawita także krwiobus, który przyjedzie na zaproszenie elbląskiej grupy motocyklistów „Moto Team Elbląg” (krew będzie można oddawać w sobotę i niedzielę od godz. 8:00).

– W piątek o godz. 17:00 uruchamiamy scenę. Wystąpią dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli oraz amatorskie zespoły wokalne i taneczne. Wieczorem na scenie wystąpi Banda Czworga. Po koncercie pokaz ognia – informuje Bożena Barbara Szyłak.

W sobotę jarmark potrwa od godz. 9:00 do godz. 22:00. Tego dnia na scenie zaprezentują się zespoły z miast partnerskich. Przewidziano także prezentację piłkarek ręcznych Startu Elbląg. O 20:00 rozpocznie się koncert zespołu „Raz, Dwa, Trzy”. Po koncercie zaplanowano paradę lampionów.

W niedzielę jarmark potrwa nieco krócej, bo od godz. 9:00 do godz. 20:00. Scena ruszy o godz. 14:00, a na scenie: pokaz marionetek, prezentacja zespołu Meble Wójcik Elbląg. Gwiazdą wieczoru będzie Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Specjal Jazz Sextet.

Jak co roku, także i tym razem na rzece Elbląg zorganizowane zostaną wyścigi smoczych łodzi. Jak zapewniają organizatorzy, przygotowano też atrakcje, które pozostaną w tajemnicy aż do elbląskiego święta.

Jednym z partnerów tegorocznego Święta Chleba będzie Grupa Wodna, która przygotowała wiele atrakcji. – Bardzo nam miło, że zostaliśmy zaproszeni do tego projektu. Podczas Święta Chleba będziemy przez dwa dni. Pierwszego dnia, w sobotę, jako szkoła pływania mamy atrakcje związane z pływaniem. Będzie ono jednak troszkę inne, bo będzie to pływanie w pianie. Jest to całkowicie bezpieczne dla dzieci, gdyż wytwarzana piana jest ekologiczna. Razem może się bawić około 70 osób – mówi Anna Dawid z Grupy Wodnej. – W niedzielę również czekamy na dzieci przy Bulwarze Zygmunta Augusta i proponujemy przejażdżki motorówkami po rzece elbląg – dodaje.

– Mam nadzieję, że pogoda nam dopisze, że będzie odpowiednia aura do organizowania poszczególnych atrakcji. Chcę zaprosić wszystkich mieszkańców i gości na elbląskie Święto Chleba. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Witold Wróblewski.

Łączny koszt organizacji tegorocznego Święta Chleba to 250 tysięcy zł (w tym: 30 tys. – środki od sponsorów, 11,5 tys. – dotacja z Urzędu Marszałkowskiego).

Fot. UM Elbląg

Print Friendly, PDF & Email