Dni Olsztyna 2023 – świętowanie dni patrona

Dni Olsztyna 2023 – świętowanie dni patrona
Mat. prasowe

Końcówka lipca to tradycyjne święto stolicy Warmii i Mazur. Główna część obchodów będzie koncentrować się na tańcu, czyli olsztyńskim produkcie eksportowym.

Wędrowiec w długiej tunice i miękkim kapeluszu z rondem, z kijem pielgrzyma i charakterystyczną muszlą – tak najczęściej jest przedstawiany św. Jakub, patron Olsztyna. Od czwartku (27 lipca) będzie trwać feta na jego cześć.

Cztery dni świętowania odbędą się pod hasłem „Roztańczone Dni Olsztyna”. Rozmaite rodzaje tańca, w przeróżnych przestrzeniach stolicy Warmii i Mazur doskonale wypełnią ten czas.

– Taniec jest wymiarem artystycznego Olsztyna, a zdobywane przez rzesze tancerzy mistrzowskie laury są do dzisiaj przedmiotem dumy mieszkańców – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego w nadchodzących Dniach Olsztyna przede wszystkim będziemy tańczyć. Taniec towarzyski, hop hop, flamenco i disco. Co kto lubi, a to wszystko pod okiem naszych znakomitych tancerzy i trenerów – dodaje pan prezydent.

Tradycją jest, że Dniom Olsztyna towarzyszy Jarmark Jakubowy. W tym roku ponownie nie zabraknie rękodzielników czy producentów lokalnej żywności, którzy będą oferować swoje towary.

– Zapraszamy najpiękniej do chodzonego między straganami, do siarczystych potańców w amfiteatrze, do nieustającego baletu pomiędzy staromiejskimi kamienicami – zachęca Agnieszka Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Otwarcie Jarmarku Jakubowego w czwartkowe (27 lipca) południe. Natomiast pierwsze tańce Dni Olsztyna 2023 tego samego dnia o 18:00 na Targu Rybnym.

Roztańczone Dni Olsztyna – program

Podczas święta patrona stolicy Warmii i Mazur warto skorzystać także z szerego propozycji towarzyszących. Te przygotowały miejskie instytucje kultury.

Co roku taką ofertę kulturalno-artystyczną poświęconą m.in. św. Jakubowi przygotowują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej – oferta MBP. Na wystawy oraz zajęcia skierowane do młodszych olsztynian można wybrać się do BWA Galerii Sztuki – oferta BWA. Natomiast popularnonaukowe seanse, prelekcje na żywo oraz zwiedzanie pracowni i pokazy nieba to propozycja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego – oferta OPiOA.

Print Friendly, PDF & Email