NFZ: W programie „Profilaktyka 40 plus” wzięło udział blisko 2,7 mln osób

NFZ: W programie „Profilaktyka 40 plus” wzięło udział blisko 2,7 mln osób
Fot. Thirdman / Pexels

Już ponad 2,7 mln osób sprawdziło swoje zdrowie w Programie Profilaktyka 40 PLUS. Program potrwa do końca czerwca przyszłego roku, dlatego każdy, kto skończył 40 lat może wykonać badania. Z programu można też skorzystać ponownie. Kiedy?

Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 plus – ruszył w lipcu 2021 roku. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat! Program finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje

Program Profilaktyka 40 PLUS oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania otrzymasz w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełniasz zanim dostaniesz e-skierowanie.

Pakiet badań dla pań może zawierać:

  • morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP);
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
  • pomiar ciśnienia tętniczego;
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty.

Z Programu Profilaktyka 40 PLUS skorzystało już 2,7 mln osób, z czego ponad 860 tys. wypełniło ankietę i otrzymało e-skierowanie, a 1,8 mln osób zrealizowało bezpłatne pakiety badań profilaktycznych.

Ankieta przepustką do darmowych badań

Chcesz się zbadać, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”. Nie masz IKP? Załóż go i sprawdzaj historię swojego zdrowia, wystawione e-recepty, i wiele więcej.

Ankietę wypełnisz też przez telefon. Pomoże ci w tym konsultant. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 989. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach 7:00-20:00.

Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program.

Skierowanie na badania? Zrobisz to sam

Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań.

Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie. Wykonasz je w jednym z blisko 2,5 tys. punktów w całym kraju. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego!

Wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania.

Po zrobieniu badań umów się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultuj swoje wyniki.

Minister Zdrowia zdecydował o wydłużeniu Programu Profilaktyka 40 PLUS do końca czerwca 2024 roku. Co ciekawe, to panie badają się częściej. Ponad 60 proc. osób, które mają już wyniki badań to kobiety.

Przebadaj się jeszcze raz

Kolejną nowością w Programie Profilaktyka 40 PLUS jest możliwość ponownego wykonania badań. Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania.

Jeśli chcesz ponownie wziąć udział w programie, nie musisz wypełniać ankiety. Automatycznie po roku od wykonania poprzedniego pakietu badań na twoim koncie IKP dostaniesz nowe e-skierowanie. Następnie wybierasz placówkę, robisz badania i odbierasz wyniki. Dokładnie w ten sam sposób, jak poprzednio.

Z programu Profilaktyka 40 plus najchętniej korzystają Mieszkańcy Wielkopolski, Mazowsza i Lubelszczyzny.

NFZ / oprac. red
Print Friendly, PDF & Email