Olsztyn: Miejski Szpital Zespolony – od robotyki nie ma odwrotu

Olsztyn: Miejski Szpital Zespolony – od robotyki nie ma odwrotu
Fot. mat. prasowe

Olsztyńska placówka weszła na jeszcze wyższy poziom świadczonych usług. W połowie grudnia chirurdzy z Miejskiego Szpitala Zespolonego przeprowadzili dwie pierwsze udane operacje przy użyciu robota da Vinci.

Jest szansą rozwoju w oparciu o najlepsze międzynarodowe standardy. Specjaliści mówią jednym głosem – chirurgia robotyczna to przyszłość medycyny i samo korzyści dla pacjentów.

– Przygotowując się do wdrożenia programu chirurgii robotycznej analizowaliśmy dwa modele – mówi dyrektor MSZ, Rafał Laszczak. – Jeden z nich to samodzielny, związany z zakupem własnego robota oraz partnerski, bazujący na sprzęcie, kadrze i doświadczeniach w zakresie chirurgii robotycznej partnera projektu.

Po przeanalizowaniu tych możliwości zdecydowano się na ten drugi model. Szpital zleca część realizowanych zabiegów partnerowi. I to po stronie partnera pozostają koszty związane ze sprzętem, serwisem, wynagrodzeniem personelu wykonującego zabiegi, w tym lekarzy operatorów.

– Cieszę się z tej oddolnej inicjatywy lekarzy – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To pokazuje zaangażowanie zespołu naszego szpitala. Wybrana przez kierownictwo placówki ścieżka jest racjonalna. Nie musimy już teraz mieć naszego urządzenia, a jednocześnie możemy oferować najnowocześniejsze zabiegi oraz podnosić umiejętności personelu.

Pierwszymi pacjentami byli mężczyźni w wieku 64 i 68 lat. Już trzy dni po zabiegu byli w domu. Natomiast kolejne zaplanowane cztery operacje odbędą się 28 i 29 grudnia.

– Robot otwiera ogromne możliwości – mówi koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej dr Zbigniew Purpurowicz. – Jest najbardziej zaawansowanym, najdoskonalszym narzędziem, zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, poprawia precyzję chirurga, pacjent natomiast szybko wraca do zdrowia.

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie to pierwsza placówka w województwie, która objęła chirurgią robotyczną pacjentów onkologicznych – ginekologicznych i urologicznych.

W styczniu 2024 roku ma zostać otwarte Olsztyńskie Centrum Chirurgii Robotycznej.

Print Friendly, PDF & Email