Bydgoszcz: Mieszkańcy zgłosili ponad pół tysiąca pomysłów na miasto w BBO

Bydgoszcz: Mieszkańcy zgłosili ponad pół tysiąca pomysłów na miasto w BBO
Fot. bydgoszcz.pl

Kilkaset pomysłów osiedlowych, kilkadziesiąt małych projektów społecznych i kilkanaście dużych zadań ponadosiedlowych. Bydgoszcz zakończyła przyjmowanie projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. – Teraz czas na weryfikację – czekamy również na opinie mieszkańców. Do wydania jest 16 mln złotych – informuje UM.

Przez ponad 6 tygodni mieszkańcy zgłosili do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego ponad 580 pomysłów. W tym roku ze względu na stan epidemii zgłaszanie pomysłów odbywało się wyłącznie elektronicznie. Mimo to bydgoszczanie zgłosili więcej projektów niż w roku ubiegłym.

– Dziękuję za każdy pomysł zgłoszony w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Niemal 600 projektów oznacza, że Bydgoski Budżet Obywatelski to bardzo dobry kierunek rozwoju obywatelskości wśród bydgoszczanek i bydgoszczan. Równie mocno cieszy mnie fakt, że spora część z nich doczeka się realizacji w przyszłym roku. Jest to możliwe dzięki 16 mln złotych, którą przeznaczamy na tegoroczną edycję BBO. Dziękuję także radom osiedli, które swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczyniają się do rozwoju programu – mówi prezydent Rafał Bruski.

Przypomnijmy, że w tej edycji można było zgłaszać trzy rodzaje projektów: osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne. Wśród zgłoszonych zadań królują nowe urządzenia do rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, a nawet swoich czworonożnych pupili.

Mieszkańcy równie chętnie zgłaszają budowę chodników i parkingów. Część projektów związana jest także z poprawą bezpieczeństwa na osiedlach. Wśród zgłoszonych projektów nie brakuje tych o charakterze ekologicznym, bydgoszczanie chętnie widzieliby na swoich osiedlach nowe parki, skwery, czy zieleń.

Kilkadziesiąt małych projektów społecznych to różnorodne pomysły na spędzanie czasu wolnego w ciekawych formach i w różnych miejscach. Nie brakuje propozycji kulturalnych, sportowych, integrujących lokalne społeczności i tych o charakterze rozrywkowym. Wszystkie mają wspólną cechę – zachęcają do integracji sąsiedzkiej i społecznej.

W kategorii zadań ponadosiedlowych, mieszkańcy z kilkunastu propozycji wybiorą minimum dwa, które trafią do realizacji. Te propozycje wymagały poparcia trzech rad osiedli.

Mieszkańcy zgłosili łącznie 584 projekty, w tym:

  • 488 osiedlowych,
  • 18 ponadosiedlowych,
  • 78 małych projektów społecznych.

Lista wszystkich zgłoszonych pomysłów przez mieszkańców (aktualizowana) dostępna jest TUTAJ.

Zgłoszone projekty będą teraz sprawdzane przez Zespół ds. weryfikacji projektów. To zespół złożony z pracowników Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz miejskich jednostek, który sprawdzi poprawność wniosku pod względem formalnej możliwości realizacji projektu. Członkowie Zespołu sprawdzają m.in. czy projekt może zostać zrealizowany na wskazanym przez wnioskodawcę terenie (jeśli nie ma takiej możliwości, zespół wskazuje inny teren, na którym możliwa jest realizacja zadania), czy jest zgodny z obowiązującymi zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (to plany wskazujące jakie inwestycje mogą powstać na danym terenie) oraz oszacują kwotę niezbędną do wykonania zadania. W pracach Zespołu uczestniczą tez przedstawiciele Rad Osiedla i członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej.

Zgłoszone przez mieszkańców projekty mogą zostać już teraz ocenione również przez samych bydgoszczan. – Do 10 października czekamy na opinie w ramach weryfikacji obywatelskiej. Weryfikacja obywatelska  prowadzona jest za pomocą formularza na stronie bydgoszcz.pl/weryfikacjaBBO – informuje miasto.

Weryfikacja obywatelska prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc członkom Zespołu ds. weryfikacji jak i radom osiedla w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców. W listopadzie tego roku rozpocznie się głosowanie – wtedy bydgoszczanie zdecydują, które propozycje doczekają się realizacji w 2021 roku. Na zadania BBO miasto zagwarantowało w tym roku rekordową kwotę 16 mln zł.

Ze względu na stan epidemii w tym roku harmonogram realizacji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego został przesunięty – głosowanie zaplanowane jest w dniach 20 listopada – 21 grudnia.

Źródło: UM Bydgoszcz
Fot. bydgoszcz.pl
Print Friendly, PDF & Email