Bydgoszcz: Powstaną kolejne przystanki wiedeńskie

Bydgoszcz: Powstaną kolejne przystanki wiedeńskie
Fot. UM Bydgoszcz

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnych przystanków wiedeńskich. Cztery wyniesione perony na ul. Gdańskiej poprawią bezpieczeństwo i ułatwią podróże osobom z niepełnosprawnościami. Takie rozwiązanie zastosowano już wcześniej na wysokości ul. Chodkiewicza i na Placu Teatralnym.

Zadanie polega na przebudowie 2 par przystanków tramwajowych na ul. Gdańskiej – przy Placu Praw Kobiet oraz Placu Wolności. Przy pierwszym zadaniu, w związku z niewielką ilością miejsca pomiędzy kamienicami, chodnik zostanie podniesiony do poziomu drzwi tramwajowych. Przy Placu Wolności dodatkowo podniesiona zostanie jezdnia. W ramach inwestycji ustawione zostaną nowe wiaty przystankowe.
Za prace odpowiadać będzie firma Affabre. Prace na przystanku Praw Kobiet kosztować będą ponad 961 tysięcy złotych, a perony przy Placu Wolności prawie 1,3 mln zł. Wykonawca najpierw opracuje projekt i uzyska niezbędne pozwolenia. Następnie rozpoczną się prace budowlane, które zakończą się jesienią bieżącego roku.

Na przystankach wiedeńskich poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam, jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej i poprawiają bezpieczeństwo. Wyniesiony peron wymusza bowiem zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku. Takie rozwiązania są już wprowadzone na ul. Gdańskiej przy Chodkiewicza oraz na placu Teatralnym. Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w przystanki wiedeńskie niemal na całej długości. Oprócz przebudowy istniejącej infrastruktury miasto pracuje nad budową nowych tras tramwajowych z wygodnymi peronam. Są także plany dotyczące wymiany floty tramwajowej. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ – KLIKNIJ TU.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email