PZN Braniewo – aktywnie i z kulturą

Fot. nadesłane

Polski Związek Niewidomych od lat działa i sprzyja integracji, rehabilitacji, pomaga w interesach i rozwiązywaniu problemów, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnością wzroku. Minął kolejny rok, pojawiły się kolejne wrażenia i kolejne zadania czekają na realizację.

Braniewskie Koło organizacyjne w swoich szeregach liczy 190 członków. Większość z nich to seniorzy w wieku 65+ i 40 osób w wieku przekraczającym 80 lat. Koło podejmuje takie działania, które zaktywizują członków. Spotkania , których założeniem jest samopomoc, odbywają się raz w miesiącu, a członkowie są z nich bardzo zadowoleni. Na spotkania zapraszane są służby takie jak policja, straż pożarna, służba zdrowia czy pracownicy banków. Członkowie nie tylko mają pełny obraz działalności koła, ale też mogą przedstawić swoją opinię, zaproponować zmiany – wziąć udział w tworzeniu idei. Czas tam spędzony jest z pewnością aktywny, ale też kreatywny, a uczestnicy znajdują w spotkaniach odskocznię od codzienności. Przy kubku gorącej herbaty i smacznym poczęstunku wymieniane są doświadczenia życiowe. Frekwencja zawsze jest duża.

Organizowane były także wycieczki. – Dzięki przynależności do Polskiego Związku Niewidomych w Braniewie w roku 2018 mogłyśmy nauczyć się wielu nowych rzeczy, aktywnie spędzić czas oraz zwiedzić Polskę i nie tylko – mówią członkinie.

Sukcesem jest integracja koła. Ilość spotkań, wycieczek i imprez pozwoliła członkom poznać się i zaprzyjaźnić. Na turnusach rehabilitacyjnych ludzie stają się otwarci, poznają swoje umiejętności i zdolności artystyczne.

Członkowie koła odkrywają talenty, czego przykładem może być działalność zespołu „Ton – Lira” – członkowie pozwalają „widzieć muzyką i śpiewem”. Biorą udział w różnych lokalnych przeglądach muzycznych i cieszą się coraz większą sympatią u odbiorców lokalnych, środowiskowych oraz wojewódzkich. Członkowie prezentują swoją działalność artystyczną na organizowanych dla nich wystawach. Chodzi o to, by odkrywali swoje zdolności artystyczne i czuli radość z wyrażania siebie. W zajęciach z arteterapii spotykają się w biurze i uczą się nawzajem robić różne „cudeńka”. Uczą się tam jak zaakceptować samego siebie, ponieważ brak wzroku lub jego uszczerbek utrudnia normalnie funkcjonowanie, ale nie jest przeszkodą w samorealizacji i osiągnięciu wytyczonych celów.

Co myślą uczestnicy? Swoimi przemyśleniami podzieliły się członkinie koła. – Uczestniczyłyśmy w różnorodnych, dobrze zorganizowanych warsztatach. Wiele osób z własnej inicjatywy nie wybrałoby samemu wycieczki do teatru, kina, koncertu jako formy aktywnego spędzania czasu – mówi Krystyna Składanowska. – Uczestnictwo w tych formach kulturalnych było dla nas włączaniem się w sferę życia kulturalnego, dzięki czemu nasza aktywność oraz samodzielność zostały pobudzone. Ważnym elementem takich wyjazdów była integracja członków naszego koła – dodaje Janina Warno.

Jednak odkrywanie talentów przy stoliku z herbatą i wycieczki to nie wszystko. Ważne są, jak w każdej innej dziedzinie – pieniądze. Dofinansowanie od PFRON-u pomogło wielu członkom w niekorzystnych sytuacjach socjalnych. 16 osób uczestniczyło w turnusach rehabilitacyjnych, a 5 w turnusach szkoleniowo-rehabilitacyjnych. 2 osoby otrzymały komputery w ramach dofinansowania zadania „Aktywny Samorząd”, 4 osoby – komputery do pracy, a 1 osoba – oporządzenie łazienkowe.

Praca Zarządu, członków i wolontariuszy byłaby niekiedy trudna, bądź nawet niemożliwa w realizacji, gdyby nie rzesza przyjaznych instytucji i ludzi dobrej woli. Starają się zawsze szukać u nich pomocy i wsparcia. Starostwo Powiatowe w Braniewie bezpłatnie udostępniło salę konferencyjną na cykliczne spotkania. Urząd Miasta w Braniewie użyczył pomieszczeń biurowych, przeznaczył dofinansowanie do imprez, udostępnił bezpłatny Internet i zaoferował wsparcie techniczne. Braniewskie Centrum Kultury – bezpłatnie przeznaczyło salę na próby dla zaprzyjaźnionego zespołu „Ton – Lira”. Mazurski PZN oferował pomoc, szkolenia i środki finansowe. Ważne jest też wyposażenie wnętrz, które koło otrzymało od Zakładu Karnego w Braniewie. Wodociągi Miejskie zapewniły pomoc transportową. Pomocą służyli także Antoni Woźny z Pieniężna i Stefan Uhryn z Braniewa

Rok był aktywny, zawierał w sobie wiele doświadczeń turystycznych, artystycznych i rozwojowych. Odkrywanie siebie, szukanie pasji przebywanie z ludźmi to cegiełki, z których, przyszedł czas, by budować kolejne lata – podsumowuje Anna Stachowska-Malesa, prezes Koła.

Print Friendly, PDF & Email