Gdynia: OPiTU pomaga w internecie

Gdynia: OPiTU pomaga w internecie
Fot. Adminstrator

Poszukujesz wsparcia w trudnych chwilach? Znasz kogoś, kto może potrzebować porady lub pomocy? Niepokoi cię zachowanie kogoś z twojego otoczenia? Teraz z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami można się zgłaszać do Internetowej Poradni Uzależnień i Zachowań Ryzykownych „Por@dzimy”. Odpowiedzi udzielą specjaliści z Działu Profilaktyki OPiTU w Gdyni. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy – zarówno dorośli, jak i młodzież.

Życie na wysokich obrotach, codzienne wyzwania i zabieganie, a także kłopot ze znalezieniem chwili wytchnienia – to problemy, które często dotykają wielu osób. Mogą być obciążeniem dla psychiki i generować konflikty, z którymi ciężko sobie poradzić samemu. W takich sytuacjach warto poszukać pomocy specjalistów. Pierwszy krok można wykonać korzystając z Internetowej Poradni Uzależnień i Zachowań Ryzykownych „Por@dzimy”.

Poradnia wcześniej działała tylko jako e-mail. Teraz przekształciła się w stronę internetową: poradzimy.net. Jej cel to pomoc w przesyłaniu zgłoszeń, pytań i rozterek do Działu Profilaktyki OPiTU. Aby uzyskać poradę należy wejść na stronę i wysłać wiadomość poprzez specjalny formularz kontaktowy. Na portalu znajdują się również wszystkie niezbędne informacje oraz odnośnik do facebookowego profilu poradni.

Wszystkie wiadomości trafiają do specjalistów z dziedziny psychologii, pedagogiki, wychowania, profilaktyki i terapii uzależnień oraz edukacji. Udzielają oni porad online i opowiadają o dostępnych formach pomocy. Jak podkreślają, do każdego zgłoszenia podchodzą indywidualnie i starają się, aby odpowiedzi były jak najbardziej kompleksowe.

Z pomocy internetowej poradni może korzystać każdy – zarówno dorośli, jak i młodzież. Oferta jest skierowana do wszystkich osób borykających się z trudnościami osobistymi lub ryzykownymi zachowaniami – jak np. zażywanie substancji psychoaktywnych czy uzależnienia behawioralne (od czynności). Co więcej z prośbą o radę mogą się zgłosić również ludzie z najbliższego otoczenia osoby, która potrzebuje wsparcia i pomocy. Dlatego, jeśli ktoś zauważy niepokojące zachowania u innych – np. problem z alkoholem lub innymi substancjami, uzależnienie od hazardu, utrata kontroli nad korzystaniem z mediów społecznościowych, robieniem zakupów, wykonywaniem ćwiczeń fizycznych czy jedzeniem, to warto napisać wiadomość do poradni. Eksperci podpowiedzą jak oni sami lub inne instytucje mogą pomóc w danej sytuacji. Specjaliści z OPiTU zachęcają też, żeby przekazać adres strony internetowej poradni tym, którzy mogą znajdować się w trudnej sytuacji, potrzebują wsparcia lub mają pytania dotyczące wyżej wymienionych obszarów.

Na stronie internetowej dostępny jest również „Niezbędnik”, czyli przewodnik po gdyńskich instytucjach pomocowych, formach kontaktu z nimi oraz prowadzonych działaniach.

Magdalena Czernek
Źróło: gdynia.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email