4. urodziny programu „Rodzina 500+”

4. urodziny programu „Rodzina 500+”
Fot. Pixabay

Świadczenie wychowawcze przysługuje dzisiaj blisko 6,5 milionom dzieci, a od początku trwania programu „Rodzina 500+” na jego realizację przeznaczono ponad 102 miliardy złotych. – Towarzyszące nam okoliczności może nie sprzyjają świętowaniu, ale dzisiejsza 4. rocznica wprowadzenia programu „Rodzina 500+” to prawdziwe święto, święto polskich rodzin – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że możliwe jest wprowadzenie programu zakładającego comiesięczną wypłatę kilkuset złotych na dziecko. 1 kwietnia 2016 r. to dzień, który całkowicie odmienił politykę rodzinną w Polsce. „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie – początkowo na drugie i każde kolejne dziecko, a od 1 lipca 2019 r. – również pierwsze i jedyne.

– Towarzyszące nam okoliczności związane z epidemią koronawirusa może nie sprzyjają świętowaniu, ale dzisiejsza 4. rocznica wprowadzenia programu „Rodzina 500+” to prawdziwe święto, święto polskich rodzin. Pozwólmy sobie na chwilę odpoczynku i uśmiechu. Doświadczenie ostatnich lat, liczne rozmowy z rodzicami, z dziećmi, jakie odbywamy podczas spotkań w terenie czy imprez okolicznościowych pokazują, że świadczenie wychowawcze jest dużym wsparciem. Pomaga realizować marzenia, inwestować w przyszłość, daje rodzicom oddech. To powód do radości nawet w tak trudnych chwilach – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wsparcie dla blisko 6,5 miliona dzieci

W lutym br. uprawnionych do świadczenia wychowawczego było 6,483 mln dzieci w całej Polsce, w tym 61 tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej. W czerwcu 2019 r., czyli tuż przed rozszerzeniem programu „Rodzina 500+” na każde dziecko, również pierwsze i jedyne, było to w sumie 3,668 mln dzieci.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca lutego br., na realizację programu wydano (wraz z kosztami obsługi) ponad 102,107 mld zł, w tym 1,165 mld zł na świadczenia dla dzieci przebywające w pieczy zastępczej.

Do województwa mazowieckiego trafiło najwięcej pieniędzy, bo przeszło 15,1 mld zł. W lutym 2020 r. na Mazowszu uprawnionych do świadczenia wychowawczego było 1,032 mln dzieci.  Tuż za nim uplasował się Śląsk – łącznie ponad 10,6 mld zł i 727 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia w lutym br. Trzecie miejsce przypadło województwu wielkopolskiemu – 10,1 mld zł i 648 tys. dzieci otrzymujących świadczenie w lutym br.

3 miliony wniosków złożonych online

4,611 mln – tyle wniosków o świadczenie wychowawcze złożono łącznie w 2019 r. Aż 66 proc. z nich, czyli 3,035 mln, to wnioski złożone online.

– Wielokrotnie zachęcaliśmy do wybierania elektronicznej drogi składania wniosków o świadczenie. To dużo prostsza i szybsza opcja. Cieszy nas, że rodzice i opiekunowie coraz częściej i chętniej korzystają z tej możliwości. Jestem przekonana, że w kolejnych latach ten odsetek będzie jeszcze większy – podkreśla minister Marlena Maląg.

Każdy uprawniony otrzyma świadczenie

W przestrzeni publicznej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że zbliżający się kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa zagrozi wypłacie świadczenia wychowawczego.

– Z pełną odpowiedzialnością zapewniam, że świadczenie wychowawcze nie zostanie wstrzymane ani zawieszone. Rzeczywiście znajdujemy się dzisiaj w trudnej sytuacji, która wymaga od nas podejmowania niełatwych decyzji, ale wsparcie dla innych grup nie odbędzie się kosztem rodzin. Środki na program „Rodzina 500+” zostały w budżecie państwa zabezpieczone i nie są w żaden sposób zagrożone – zapewnia minister Marlena Maląg.

Źródło: MRPiPS
Fot. Pixabay

Print Friendly, PDF & Email