Szef MSWiA: Od czwartku straże gminne i miejskie zostaną poddane nadzorowi policji

Szef MSWiA: Od czwartku straże gminne i miejskie zostaną poddane nadzorowi policji
Fot. MSWiA (Twitter)

Od czwartku straże gminne oraz straże miejskie zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji, która będzie koordynowała pracę patrolową tych formacji – powiedział w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

– Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. Dziś na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy głównie z Żandarmerii Wojskowej – zaznaczył Kamiński. Jak zapowiedział, te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione.

Jak dodał „od jutra [czwartku – PAP] na mocy decyzji wojewodów straże miejskie i gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji i policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne”. – Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom, wójtom, które dysponują formacjami tego typu. Te polecenia spotkały się z ogromnym zrozumieniem władz samorządowych, za co bardzo im dziękuję – mówił Kamiński.

Minister dodał, że jedynym celem restrykcji nakładanych na życie społeczne „jest skuteczne zamrożenie – choć brzmi to może twardo, ale taka jest prawda – kontaktów społecznych, maksymalne ich ograniczenie”. – Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią – podkreślił minister.

Jak ocenił „poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży”, a na 150 tys. obywateli w kawarantannie odwiedzonych przez policjantów w ciągu minionej doby naruszenie rygorów odnotowano tylko w przypadku kilkuset osób, czyli około pół procenta ogólnej liczby izolowanych.

Marcin Jabłoński (PAP)
Źródło: PAP
Fot. MSWiA (Twitter)
Print Friendly, PDF & Email