„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to organizowany przez PFRON konkurs plastyczny dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej. Tegoroczna edycja upływa pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni”, a prace w tej tematyce można składać w oddziałach PFRON do 17 kwietnia.
Tradycja jednego z największych przeglądów twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami w Polsce sięga 2003 roku. Wtedy po raz pierwszy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. W ubiegłorocznej edycji, której przyświecało hasło „Podróże moich marzeń”, do organizatorów wpłynęło prawie 2000 prac.
– Prace nagradzane są w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Motyw przewodni tegorocznej edycji – „Tajemnica mojej wyobraźni” – został wybrany w głosowaniu internetowym. Cieszymy się, że licznie wzięli w nim udział uczestnicy i laureaci z lat poprzednich – informują organizatorzy.
Twórczość artystów niepełnosprawnych można było dotychczas obejrzeć m.in. w: Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze, Sejmie RP, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Narodowej Galerii Zachęta, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
– Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” od lat jest doskonałą okazją do podziwiania głębokiej wrażliwości osób z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wielki fenomen sztuki nieprofesjonalnych artystów polega na odwoływaniu się do emocji i do budowania nastroju – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.
Prace konkursowe oceniane są przez znanych i cenionych artystów plastyków, historyków sztuki i etnografów. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można składać do 17 kwietnia w oddziałach wojewódzkich PFRON. Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie sztuka.pfron.org.pl.