Przez codzienność do samodzielności

Przez codzienność do samodzielności
Fot. Adminstrator

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową zwiększyć swoją samodzielność. Pod koniec czerwca kolejni uczestnicy zamieszkali w mieszkaniach treningowych.

24 czerwca do mieszkań treningowych prowadzonych przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej zawitali nowi uczestnicy.

– W pierwszych dniach pobytu towarzyszyły im lęki i obawy związane ze zmianą środowiska oraz własnymi ograniczeniami. Na szczęście przy wsparciu asystentów i bardziej doświadczonych koleżanek wszystko, co straszne zamieniało się w przyjazne – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej.

Fot. Fundacja Podaj Dalej

Miesiąc upłynął uczestnikom pod hasłem „poznawania” – siebie wzajemnie oraz Konina i jego okolic. Okazji ku temu było wiele. Grupowe wyjścia na spacer lub do restauracji, a także aktywna rehabilitacja w terenie sprzyjają poznawaniu nowych miejsc. Wycieczki do pobliskiego Gołuchowa, Mielnicy i Lichenia. Spotkanie z podróżniczką Elżbietą Dzikowską w Golinie to tylko niektóre z atrakcji tego miesiąca.

Codzienne wyzwania

Ciężkiej pracy też nie zabrakło. Uczestnicy przy wsparciu asystentów sprecyzowali swoje cele na pobyt w mieszkaniach treningowych wedle indywidualnych potrzeb i możliwości. Opanowali już obsługę sprzętu RTV i AGD. Przeszli wiele szkoleń i treningów, między innymi „Porozumiewanie bez przemocy”, które poprowadził asystent Piotr, czy „Prawa i przywileje dla osób z niepełnosprawnością”, które przedstawił Marcin Zieliński.

Fot. Fundacja Podaj Dalej

– Mimo że jeszcze wciąż wiele rzeczy stanowi dla nich wyzwanie, walczą i nie zamierzają się poddać. Pokonują bariery nie tylko związane niepełnosprawnością, ale też te w głowie. A jak wiemy, nie zawsze jest to proste…są już pierwsze sukcesy. Najbardziej oklaskiwany okazał się w ostatnim tygodniu rekord szybkości Seby, czyli 43-sekundowy przejazd podczas ćwiczenia, które jeszcze miesiąc temu zajmowało prawie godzinę. Filip z Olą oraz Sebastian z Berylowej potrafią już samodzielnie poruszać się komunikacją miejską, a Asia rozpoczęła jazdy z instruktorem i niebawem będzie szczęśliwą posiadaczką prawa jazdy – opowiada Iwona Grześkowiak, szefowa asystentów. – Trzymajcie za Nich mocno kciuki, tym bardziej, że bez wsparcia uczestników, którzy już pakują się do domów, może być im ciężej. Wierzymy, że doskonale sobie poradzą – dodaje.

Kto może przyjechać do mieszkań treningowych?

Do mieszkań treningowych zaproszone są osoby z niepełnosprawnością ruchową: po urazie rdzenia kręgowego (URK), z przepukliną oponowo-rdzeniową, mózgowym porażeniem dziecięcym, po amputacjach i in. W mieszkaniach treningowych w Koninie przez 12–15 tygodni uczestnicy będą pracowali nad wzmocnieniem i zadbaniem o swoje ciało, a także zwiększeniem samodzielności. Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie: mieszkaniatreningowe.pl.

Fot. Fundacja Podaj Dalej
Red.
Źródło i fot.: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
Print Friendly, PDF & Email