Warsztaty, które zmieniają życie

Fot. Fundacja Podaj Dalej

Od ponad 11 lat terapeuci, asystenci osób z niepełnosprawnościami i instruktorzy z całej Polski przyjeżdżają na warsztaty arteterapii organizowane przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej. Warsztaty cechują się różnorodnością, a prowadzą je najlepsi trenerzy z różnych stron Polski.


Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację z warsztatów


W roku 2023 w ramach projektu Arteterapia Drogą Do Twórczej Integracji VIII uczestniczyć może, aż 190 osób pracujących z osobami z niepełnosprawnościami. Doskonalenie swojego warsztatu pracy, nabywanie nowych umiejętności, ale i podejścia jest nierozłącznym elementem pracy z drugim człowiekiem. Rozwój zawodowy zawsze wiąże się z rozwojem osobistym. Pozwala to na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

W tym roku odbyło się siedem z trzynastu zaplanowanych warsztatów. W czerwcu grupa terapeutów wzięła udział w zajęciach z teatroterapii- ekspresja ciała w procesie twórczym na scenie, który jest odzwierciedleniem emocji poprzez ruch. Wyrażenie siebie w sposób ekspresyjny pozwala na uwolnienie, ale i lepsze poznanie samego siebie.

Drugim z kolei warsztatem było eco decko – rękodzieło z wykorzystaniem horiterapii. Podczas tych zajęć panowała kreatywność, twórczość, a w powietrzu unosił się piękny zapach kwiatów i nasion. Doznania sensoryczne, estetyczne i praca manualna to doskonałe połączenie terapeutyczne. Pobudzanie wielu zmysłów jednocześnie takich jak węch, smak, dotyk jest kompleksowym działaniem m.in. na układ nerwowy.

Kolejnym warsztatem była Komunikacja i budowanie relacji (z elementami dramy). To warsztat rozwojowy, który pozwala na ćwiczenie najważniejszej umiejętności w pracy, ale i relacji z drugim człowiekiem, czyli jasnej, klarownej i dobrej komunikacji.

Na koniec sierpnia uczestnicy oddawali się twórczości podczas warsztatu plastykoterapii, który podzielony był na I i II stopień. Podczas zajęć liczyła się każda kreska. Oddawała ona emocje, potrzeby i przedstawiała wizje- tworząc piękną całość ukazaną w postaci pracy plastycznej. Wykorzystane były różne techniki i formy.

Wrzesień to najbardziej intensywny miesiąc! Każdy piątek to początek nowych doświadczeń. Już za nami wrześniowa biblioterapia, jak i choreoterapia. Często myślimy, że książkę można tylko przeczytać, ale okazuje się, że ma ona magiczną moc! Jej interpretacja, odnalezienie cząstki siebie, przeżywanie emocji, które niesie, mogą pomóc nam samym. Książki można tworzyć, przedstawiać – czasem wystarczy tylko KROPKA. Taniec to ruch i muzyka jednak choreoterapia – taniec kreatywny w integracji to coś więcej! To więzi, historie, humor i kreatywność.

Wzbogacanie warsztatu każdego,  kto pracuje z drugim człowiekiem to nierozłączony element życia, a rozwój osobisty i pasja to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Warsztaty prowadzone przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej cieszą się ogromnym zainteresowaniem i na tegoroczne warsztaty nie ma już wolnych miejsc.

Fundacja od blisko 20 lat buduje świat, w którym osoby z niepełnosprawnościami nie czują się ciężarem, mają swoje pasje, decydują o sobie i są szczęśliwe. Wśród wielu działań skierowanych bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami,

Fundacja dzieli się wiedzą z ich instruktorami, terapeutami i asystentami i tworzy niepowtarzalną przestrzeń do rozwoju i integracji poprzez arteterapię. Ci ludzie wracają potem do siebie, Podają Dalej doświadczenia i wykorzystują zdobyte umiejętności, aby zmienić życie swoich podopiecznych, odnaleźć w nich potencjał i pomóc rozwinąć skrzydła.

Działania współfinansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Print Friendly, PDF & Email