Poznań: Rusza Poznański Tydzień Równości

Poznań: Rusza Poznański Tydzień Równości
Fot. UM Poznań

Jak to jest – być w spektrum autyzmu? Z czym mierzą się mieszkający w Poznaniu ludzie z doświadczeniem uchodźczym? Jak rozmawiać z osobami trans? Na te wszystkie pytania odpowie Poznański Tydzień Równości. Przez sześć dni na wszystkich mieszkańców i mieszkanki Miasta czekają liczne warsztaty, wykłady i spotkania.

Poznański Tydzień Równości to już piąta odsłona wydarzenia, które wcześniej znane było pod nazwą Tygodnia Tolerancji. Przez kilka dni poznaniacy i poznanianki przypomną wszystkim, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym i różnorodnym.

– W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia, każdy ma prawo, by czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości przypomina nam, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek należy się każdemu człowiekowi.

Tegoroczna edycja oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 18 września, w Kinie Muza. Tam o godz. 18:00 wystartuje Filmowa Akademia Zrozumienia. Widzowie zobaczą film „Tori i Lokita”. To historia dwojga dzieci z doświadczeniem uchodźczym, które uciekły przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chciałyby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę. Seans będzie poprzedzony krótkim panelem wprowadzającym.

– Chcielibyśmy, by Tydzień Równości trwał w Poznaniu 365 dni w roku – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Najbliższe dni mają przypomnieć i uświadomić nam wszystkim, jak ważne są różnorodność i równość. Myślę, że Poznań już teraz zdaje z nich egzamin i jest miastem otwartym – choć zawsze jest coś, co można zrobić jeszcze lepiej.

Przez cały tydzień, aż do soboty, dla poznanianek i poznaniaków przygotowano liczne wykłady, spotkania i dyskusje. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

– Równość jest wtedy, gdy szanujemy każdego człowieka, który kocha, wierzy lub żyje inaczej niż my – mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. – Tą myślą kierowaliśmy się, tworząc koncepcję Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 i pracując nad jego realizacją. Zmianie uległa już sama nazwa wydarzenia, ponieważ działania Miasta w tym obszarze zdecydowanie wykraczają poza słowo „tolerancja”, które to słowo nie oddaje w sposób właściwy i pełny kierunku, w którym podążamy. Otwartość, szacunek dla różnorodności, respektowanie praw człowieka oraz włączenie społeczne wszystkich grup to wartości, którymi kierujemy się jako Miasto. Liczne wydarzenia, które w tym roku przygotowaliśmy wspólnie z siedemnastoma organizacjami społecznymi dla mieszkanek i mieszkańców, umożliwią szersze spojrzenie na aktualne problemy społeczne.

O prawach człowieka i równości

W czwartek, 21 września, w Baraku Kultury (al. Marcinkowskiego 21) o godz. 18 rozpocznie się spotkanie literackie z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, na temat jej najnowszej, autobiograficznej książki pt. „Moja ukochana i ja”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Błażej Warkocki, współredaktor antologii polskiej literatury queer „Dezorientacje”. Dzień później w tym samym miejscu odbędą się warsztaty integracyjne dla rodzin LGBT+ i ich sojuszników, które poprowadzi Fundacja Tęczowe Rodziny. Z kolei w Lokum (ul. Fredry 7) wystąpią Luna & Sylvia Baudelaire Live.To dwie artystki, które w swoich utworach poruszają istotne problemy społeczności queerowej oraz kobiet.

Planując Tydzień Równości chcieliśmy, by każdy mógł wziąć w nim udział, niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje – podkreśla Kacper Nowicki, prezes Zarządu Fundacji Varia Posnania. – Wydarzenia są w wielu częściach miasta, dotykają różnorodnych tematów i odbywają się o różnych godzinach, tak by każdy mógł wziąć w nich udział.

W środę, 20 września, o godz. 18 w Schronie (ul. Taczaka 10) rozpocznie się panel dyskusyjny pod hasłem „Równość, której wszyscy potrzebujemy”. Rozmowa dotyczyć będzie zmieniających się ról mężczyzn i kobiet oraz kulturowych wzorców płci. Również na środę zaplanowano debatę o komunikacji bez przemocy z pacjentem transpłciowym. Udział w nim wezmą naukowcy akademiccy, osoba trans i medycy.

W Centrum Praw Kobiet (ul Marcinkowskiego 21/4) będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie starać się o pracę. Specjaliści podpowiedzą, jak skutecznie przygotować cv i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Podczas warsztatów „Skutecznie zaplanuj swoją karierę” psycholog i doradca zawodowy pomogą zaplanować cele i przedyskutować szanse i zagrożenia wynikające z podjęcia zatrudnienia. Przygotowano również wykłady z panelami dyskusyjnymi. Pierwszy z nich, „Rynek pracy i kompetencje przyszłości”, poświęcony będzie możliwościom, jakie otwierają się przed szukającymi zatrudnienia w Wielkopolsce. Kolejny – „Polityka równości” – przybliży najważniejsze akty prawa międzynarodowego regulujące zasadę równości kobiet i mężczyzn.Na wszystkie spotkania w Centrum Praw Kobiet obowiązują zapisy mailowe: cpk_poznan@cpk.org.pl

O spektrum autyzmu i religiach w Poznaniu

W Laboratorium neuroRóżnorodności będzie można spotkać się z Jerzym i Weroniką Janiak – osobami w spektrum autyzmu, edukatorami, autorami książki dotyczącej neuroróżnorodności. Rodzice osób w spektrum autyzmu będą też mogli wziąć udział w warsztatach „Porozmawiajmy o samoświadomości”. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy: kontakt@fundacja-fiona.org.pl.

Fundacja Fiona proponuje również drzwi otwarte w Centrum Integracji i Aktywizacji FunEXIT – czyli dzień dedykowany osobom autystycznym, ich rodzicom i bliskim oraz lokalnej społeczności. Wszyscy uczestnicy będą mogli zagrać w planszówki, wziąć udział w warsztacie para-artystycznym i wykonać dla siebie magnes lub przypinkę, a także skorzystać z nieodpłatnej konsultacji specjalisty i zapoznać się z ofertą dedykowaną osobom autystycznym, rodzicom, specjalistom, nauczycielom.

We wtorek, 19 września, w kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego będzie można dowiedzieć się, „Jak wierzymy w Poznaniu”. Warsztaty przybliżą mozaikę wyznaniową stolicy Wielkopolski i działające tu wspólnoty religijne.

W Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty będzie można wziąć udział w Transkulturowym wieczorze filmowym z debatą (w języku angielskim, z możliwością tłumaczenia na j. polski i ukraiński), która pozwoli przyjrzeć się relacjom w różnorodnym środowisku Poznania. Warsztaty dotyczące praw człowieka oraz dialogu międzykulturowego przypomną o prawach i obowiązkach wynikających ze wspólnego życia w zróżnicowanym społeczeństwie. Z kolei Spotkanie Żywych Książek (w języku angielskim) pozwoli porozmawiać z osobami z innych kultur i skonfrontować swoje wyobrażenia na ich temat z rzeczywistością.

W środę i czwartek (20 i 21 września) w Zębatce (ul. Garbary 47) odbędą się warsztaty serwisowania rowerów, dedykowane głównie kobietom i dziewczynom. Uczestniczki nauczą się zmieniać opony i dętki, samodzielnie wyczyszczą i zabezpieczą napęd i dowiedzą się, jak rozdzielić i ponownie połączyć łańcuch. Oprócz zdobycia wiedzy, jak zadbać o rower, celem warsztatów jest również przełamywanie stereotypów dotyczących braku umiejętności technicznych u kobiet. Zapisy: akademiamysli.pl.

Wyjątkowy piknik na placu Kolegiackim

Kulminacją Poznańskiego Tygodnia Równości 2023 będzie wielki piknik na placu Kolegiackim. W całej jego przestrzeni staną namioty i stoiska, na których na wszystkich poznaniaków i poznanianki czekać będą warsztaty i niespodzianki.

Będzie można posmakować jedzenia z innych krajów i przekonać się, czy kuchnia może pomóc we wzajemnej integracji. Podczas specjalnych warsztatów będzie okazja, by na własnej skórze doświadczyć, z jakimi trudnościami zmagają się seniorzy lub osoby z niepełnosprawnościami.

Na placu stanie też punkt interwencyjny – zespół specjalistów pomoże uczniom, którzy czują, że ich prawa są łamane. Odbędzie się także debata pod hasłem: „Równość w szkole, jak walczyć o nią oddolnie i systemowo?”. Będzie można również porozmawiać o prawach kobiet i mężczyzn, a także o dyskryminacji, mobbingu i molestowaniu w miejscu pracy.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztacie nt. języka inkluzywnego, a także posłuchać prelekcji o wypaleniu zawodowym i o tym, jak ważny jest odpoczynek, a oprócz tego stworzyć mozaikę, która symbolizować będzie poznańską równość i różnorodność. Nie zabraknie także gier terenowych i edukacyjnych oraz doskonałej zabawy dla poznaniaków i poznanianek w każdym wieku.

– Zależało nam na tym, by oddać przestrzeń sceniczną i artystyczną różnym grupom – mówi Dominika Mądry z Estrady Poznańskiej. – Dlatego już o 14 na placu Kolegiackim zagra wyjątkowa grupa – Siły specjalne. To zespół składający się z zawodowych muzyków oraz muzyków-wolontariuszy, w tym osób w kryzysie bezdomności.

O godz. 16:30 i 20:15 będzie można podziwiać wyjątkowe pokazy vogiungowe. Nie zabraknie też spektakli – o godz. 18 będzie można obejrzeć „Całe życie w dresach” Teatru Ba-Ku, a o godz. 19:15 „Dla nas nie zabraknie krzeseł” w wykonaniu aktorów Sceny Roboczej.

Print Friendly, PDF & Email