Od soboty więcej obostrzeń w całym kraju

Od soboty więcej obostrzeń w całym kraju
Fot. Adam Guz / KPRM / arch.

Minister zdrowia podczas środowej konferencji prasowej przekazał informacje na temat nowych obostrzeń przeciwepidemicznych. Te, które obecnie obowiązują w czterech województwach, od 20 marca będą obowiązywały na terenie całego kraju. Ponadto przez najbliższe trzy tygodnie w klasach 1-3 szkół podstawowych obowiązywała będzie wyłącznie nauka zdalna.

Minister Zdrowia wskazał na wstępie, że w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, wydał polecenie wojewodom, by ci zwiększali w poszczególnych województwach liczbę lóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Zaznaczył, że obecnie wariant brytyjski koronawirusa odpowiada za 52% nowych zakażeń.

Obostrzenia w całej Polsce

– Podjęliśmy decyzję żeby obostrzenia regionalne wprowadzić na terenie całego kraju – poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 20 marca nauka w klasach 1-3 szkół podstawowych realizowana będzie – podobnie jak w starszych klasach i na uczelniach – w sposób zdalny. Zamknięte zostaną hotele (wyjątkiem będą hotele pracownicze/robotnicze i określone podróże służbowe), ponadto ograniczona zostanie działalność galerii handlowych (otwarte w nich będą tylko m.in. apteki), zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna, baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe.

Jak wskazał Niedzielski, niepokojący jest wysoki poziom mobilności społeczeństwa. Szef resortu zdrowia zwrócił się także do pracodawców. – Apeluję do pracodawców, aby w miarę możliwość wprowadzać pracę zdalną. Musimy ograniczyć mobilność i transmisję wirusa – zaznaczył.

– Jesteśmy na takim etapie, że w zasadzie, jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, typową sytuacją, gdzie będziemy już zupełnie zamykać wszystko – podkreślił Adam Niedzielski.

Print Friendly, PDF & Email