Gdańsk: Rekordowa liczba projektów w budżecie obywatelskim

Gdańsk: Rekordowa liczba projektów w budżecie obywatelskim
Fot. UM Gdańsk

Zakończył się etap przyjmowania projektów do ósmej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. Łącznie w systemie elektronicznym budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli 629 projektów, w tym 147 w kategorii Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Tak duża liczba projektów „zielonych” potwierdza dobry kierunek zmian w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy złożyli bardzo dużo projektów związanych z nasadzeniami, łąkami kwietnymi czy ochroną  terenów zielonych.

W ogólnym zestawieniu projektów także utrzymana jest przewaga wniosków związanych z rekreacją i dbaniem o wspólną przestrzeń. Minął już czas dominacji projektów poświęconych remontom dróg czy chodników. Coraz więcej pojawia się oryginalnych, nieszablonowych propozycji jak np. murale, wystawy,  kompostowniki.

Przed nami weryfikacja formalna, a więc przede wszystkim sprawdzenie zachowania warunku dostarczenia wniosków z podpisami poparcia mieszkańców. To ważny, ustawowy warunek przyjęcia wniosku do dalszej oceny, którą będzie sprawdzenie m.in. kosztów projektu, możliwości realizacji czy zgodności z prawem. Ważnym elementem będzie też sprawdzenie czy projekty zostały prawidłowo zakwalifikowane jako dzielnicowe czy ogólnomiejskie. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wnioskodawcy często przypisują swoje projekty do nieodpowiedniej kategorii, więc można spodziewać się wielu zmian w tym zakresie.

Weryfikacja projektów planowana jest do 15 października, a głosowanie w dniach 16-30 listopada br.

Wszystkie projekty można przeglądać na bieżąco na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Print Friendly, PDF & Email