Gdańsk: Druga tura wyborów – ważne informacje

Gdańsk: Druga tura wyborów – ważne informacje
Fot. UM Gdańsk

Osoby, które nie są zameldowane w Gdańsku, a chcą tu zagłosować w drugiej turze wyborów wciąż mogą dopisać się do spisu wyborców. Mają na to czas do wtorku, 7 lipca. Natomiast do piątku, 10 lipca można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania. To pozwoli wziąć udział w wyborach w każdym miejscu w Polsce.

– Dwunastego lipca będzie druga tura wyborów. Dwunastego lipca pewnie będzie piękna, słoneczna pogoda. Pewnie wielu z nas ma zaplanowane wyjazdy, ale wakacji od demokracji nie ma. Wakacji od uprawnienia, obowiązku, przywileju głosowania nie ma – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zapraszam was wszystkich do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Pobierzcie ze strony internetowej gdansk.pl wniosek o wydanie zaświadczenia  o prawie do głosowania i zagłosujcie, gdziekolwiek będziecie.

Dopisz się do spisu lub odbierz zaświadczenie
Osoby, które są nowymi mieszkańcami Gdańska i chciałyby oddać tu swój głos, wciąż mogą dopisać się do spisu wyborców. Mogą to zrobić do wtorku 7 lipca. Warto pamiętać, że dopisanie do spisu dotyczy jednych wyborów, niezależnie od tego, ile byłoby tur. Wynika to z Kodeksu wyborczego. Oznacza to, że jeśli ktoś dopisał się do spisu wyborców w Gdańsku przed pierwszą turą nie musi robić tego ponownie. Natomiast osoba, która dopisała się do spisu wyborców w innym miejscu, a chciałaby zagłosować w Gdańsku – będzie potrzebowała zaświadczenia o prawie do głosowania z gminy, w który, jest w spisie.

Z kolei osoby, które są w spisie wyborców w Gdańsku, a przewidują, że  w dniu wyborów będą poza miastem mogą odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które uprawnia do oddania głosu w każdym miejscu w Polsce. Mogą odebrać je do piątku, 10 lipca osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.

Dłuższe godziny otwarcia urzędu
Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska chętnie korzystają ze swojego prawa. Przed pierwszą turą wyborów wydano niemal 5,5 tysiąca zaświadczeń uprawniających do głosowania. Sprawy wyborcze realizowane są w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, łącznie na 10 stanowiskach. Dzięki temu obsługa jest płynna, a zaświadczenia wydawane są niemal od ręki. Formularz, który należy wypełnić  dostępny jest na stronie https://bip.gdansk.pl/wybory. Najlepiej przyjść już z wypełniony dokumentem co znacznie przyśpieszy

Aby ułatwić załatwianie formalności, w przyszłym tygodniu urząd miejski będzie pracował codziennie o godzinę dłużej. Od poniedziałku, 6 lipca do czwartku 9 lipca do godz. 17.00 oraz w piątek 10 lipca do godziny 16.00. Sprawy związane z wyborami będzie można załatwić bez wcześniejszego umawiania się.

Print Friendly, PDF & Email