Gdańsk: Nowy książkomat stanął w Oliwie

Gdańsk: Nowy książkomat stanął w Oliwie
Fot. UMG

Ma 42 skrytki, a pomieści w sobie nieskończenie wiele historii pobudzających wyobraźnię. Przy Bibliotece Oliwskiej, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gdańska, stanął nowy książkomat. To efekt wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim 2022. Na pierwszych użytkowników czekają niespodzianki.

Zlokalizowany przy ul. Opata Rybińskiego 9 książkomat jest już piątą tego typu maszyną w naszym mieście, ale pierwszą, która powstała z BO. Jego oficjalne uruchomienie odbyło się w środę, 21 grudnia. W wydarzeniu wzięli udział Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, Małgorzata Chmiel, posłanka na Sejm RP, Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

– Książkomaty, to jedne z wielu udogodnień, które sprawiają, że Gdańsk staje się coraz bardziej dostępnym i przyjaznym miastem. Dzięki temu rozwiązaniu ułatwiamy dostęp do książek, tym, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z zasobów bibliotecznych w tradycyjnej formie. To bardzo cenna inicjatywa, która dodatkowo wspiera rozwój czytelnictwa w naszym mieście. Cieszy fakt, że to już kolejny książkomat, który pojawił się w Gdańsku. Wspaniale, że również takie propozycje znajdują uznanie wśród mieszkanek i mieszkańców, oddających swoje głosy w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję inicjatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – mówił Piotr Krzyszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

– Dziękuję mieszkańcom i pracownikom Biblioteki Oliwskiej, którzy bardzo zabiegali o powstanie tego książkomatu. Wiem, że ta inicjatywa jest ważna także dla mieszkańców Osowej, którzy również cieszą się z nowego książkomatu i będą chętnie z niego korzystać – mówiła Małgorzata Chmiel, posłanka na Sejm RP.

Książkomat to dostępne całodobowo, samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

– Mieszkańcy Oliwy są wyjątkowo wrażliwi na piękno. Myślę, że to duża zasługa tego, że mamy tutaj Bibliotekę Oliwską, której zasoby stale się zmieniają odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców. Mam nadzieję, że książkomat podtrzyma tą więź z biblioteką i ułatwi jeszcze bardziej dostęp do jej zasobów – mówił Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Pierwsi czytelnicy, którzy skorzystają z usługi książkomatu otrzymają po egzemplarzu niedawno wydanej przez WiMBP w Gdańsku powieści „Nie barwy, które niesie wiatr”, autorstwa Aleksandra Możdżana. Książka została uznana za najlepszą w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca.

Książkomaty zdobywają rynek biblioteczny dzięki szybkiej i wygodnej obsłudze. Dają czytelnikom możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej. W czasie pandemii było to doskonałe rozwiązanie dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. Książkomat jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku od końca 2021 roku oferuje swoim czytelnikom i czytelniczkom nowoczesną usługę udostępniania księgozbioru.  Cztery książkomaty od roku działają już przy Bibliotece Kokoszki, Chełm, Żabianka oraz Morenowej.

Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu społecznemu gdańszczan i gdańszczanek przy Bibliotece Oliwskiej ruszyło kolejne urządzenie. Książkomat jest efektem projektu wybranego w Budżecie Obywatelskim 2022, którego autorkami były dwie bibliotekarki oliwskiej filii WiMPB. Projekt zdobył w głosowaniu 805 punktów, a swoje głosy oddało na niego 400 osób. Najmłodsza z nich nie ukończyła nawet roku. Najstarszy głosujący miał 98 lat.

Design gdańskich książkomatów autorstwa TOFU Studio, który powstał na zlecenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, został doceniony przez amerykańskich profesjonalistów z Communication Arts

Książkomaty w Gdańsku można znaleźć przy ulicach:

  • Azaliowej 18 (Biblioteka Kokoszki),
  • Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).
  • Opata Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska).
Print Friendly, PDF & Email