Elbląscy uczniowie rozpoczęli rok szkolny

Fot. Mateusz Misztal

W Szkole Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu odbyła się dziś uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. W tym roku to właśnie ta placówka była gospodarzem miejskiej części inauguracji. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły. Obecni byli także politycy i (niestety) nie zabrakło też polityki.

Uniów i nauczycieli, którzy zakończyli właśnie wakacje przywitała dyrektor szkoły.

– Mnie osobiście i całej kadrze jest bardzo miło, że gospodarz dzisiejszej uroczystości, pan Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, właśnie nam powierzył to zadanie (organizację miejskiego rozpoczęcia roku szkolnego – przyp. red.). Dziękujemy i za to wyróżnienie i za wszystkie dokonania jakie wydarzyły się ostatnimi laty. Jest to ten moment, gdy trzeba dostrzec zmiany jakie zaszły na elbląskim Zatorzu. W ostatnich latach kilka inwestycji poczynionych na rzecz naszych społeczności pozwoliło na rozwój tej dzielnicy – mówiła dyrektor placówki Kazimiera Pierzyńska-Czuwajd i wymieniła halę sportową przy SP 14, wiadukt, przedszkole, żłobek i modernizację ul. Akacjowej.

W Elblągu nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęło 17 649 uczniów.

– Jest to pokaźna liczba, która mówi o tym, ile trzeba w ciągu roku szkolnego starań, pracy, żeby zapewnić właściwą edukację – zaznaczył podczas uroczystości Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Cieszę się, tak jak i pani dyrektor, że zaczynamy tu, na Zatorzu, w SP nr 14, która jest szkołą, która nie tylko znana jest z tego, że od wielu, wielu lat kształci uczniów, ale również ma wysokie wyniki w nauczaniu – dodał.

– Każdy nowy rok, czy to rok kalendarzowy, czy rok szkolny, skłania do refleksji i zawsze skłania do planowania, do myślenia o tym co zmienić, żeby było lepiej. Gdy tutaj dziś przyjeżdżałem, to się zastanawiałem, co może się zmienić od 4 września 2023 roku w systemie edukacji i nie są to pozytywne refleksje. Jedno jest pewne: że edukacja potrzebuje zmian i to zmian takich, jak chciałaby szkoła, a nie jakiś nawiedzony minister – przekonywał z kolei Jerzy Wcisła, senator RP. – Ale zapewniam państwa, że jeśli nie od 4 września, to w tym roku wiele zmian w oświacie nastąpi. Może rozpoczną się z kilkutygodniowym opóźnieniem – dodał. W swoim wystąpieniu wplótł też kwestię elbląskiego portu.

Następnie przy mównicy pojawili się posłowie Elżbieta Gelert oraz Zbigniew Ziejewski, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Edward Piertulewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk.

– Padało tu już tyle dobrych słów z życzeniami, podziękowaniami, to pozwólcie, że ja powiem coś takiego: dziękuję panie prezydencie, że mogę spokojnie, bezpiecznie, przejeżdżać przez ten wiadukt i nie tylko, za rozwój tej dzielnicy. A mogę wam powiedzieć tak: moi drodzy, dziękuję wszystkim i użyję takiego słowa do moich koleżanek i kolegów nauczycieli – dziękuję wam za ten heroizm, który wkładacie w kształcenie i w wychowanie młodych pokoleń – zaznaczył Gerhard Przybylski, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. – Życzę wszystkim nauczycielom, pracownikom oświaty i tym wszystkim, którzy współpracują, by nie zapomnieć, gdy będziecie szli do urny wyborczej, to bardzo proszę się przygotować, bo ważnym elementem w demokracji jest wiedzieć, kto nie dopuścił do waszych podwyżek płacowych w tej kadencji. Mam nadzieję, że nowo wybrani parlamentarzyści zdołają się sprawdzić w tym, co nam mówią, obiecują – dodał

– Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia. Z okazji inauguracji roku szkolnego 2023/2024 składam najlepsze życzenia całej społeczności szkolnej miasta Elbląga: satysfakcji ze zdobywania wiedzy, harmonijnego rozwoju pozwalającego na realizację śmiałych i ambitnych planów, wielu sukcesów i radości. Niech nadchodzący czas będzie okresem pomyślnej współpracy, wzajemnej życzliwości oraz pomyślności we wszystkich działaniach. Rok pracy w szkole to dla uczniów szansa na odkrywanie piękna i poznawanie tajemnic świata, na dorastanie w przyjaznym gronie rówieśników, również dorosłych. Dla pedagogów i rodziców to niepowtarzalna okazja, by kształtować wartościowych ludzi, by doskonalić uczniów, a także pokazywać im drogę do szczęśliwego i godnego życia. Wyrażam przekonanie, że nowy rok szkolny będzie obfity w sukcesy, nagrody i wyróżnienia, jako potwierdzenie dobrze i skutecznie pełnionej misji przez nauczycieli i wychowawców. Na ten szczególny czas życzę wszystkim państwu owocnych zmagań, uczniom zmagań intelektualnych, zdobyczy edukacyjnych, mądrych decyzji i dobrych wyborów, dużo siły i witalności, radosnych spotkań i twórczych znajomości – napisał w liście do uczestników uroczystości warmińsko-mazurski kurator oświaty, który odczytała wizytator Beata Kulesza.

Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Inaugurację roku szkolnego zakończył taneczny występ uczniów.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email