II Elbląski Festiwal Organowy

II Elbląski Festiwal Organowy
Fot. pixabay.com

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Parafia pw. św. Wojciecha w Elblągu, Parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie” mają zaszczyt zaprosić na II Elbląski Festiwal Organowy.

Koncerty odbędą się w dniach 19 i 26 maja oraz 2, 9 i 16 czerwca 2024 r. Początek koncertów o godzinie 19.00.

– W minionym roku wraz z Parafią Św. Wojciecha w Elblągu podjęliśmy się organizacji pierwszej edycji Elbląskiego Festiwalu Organowego. Frekwencja na wszystkich 3 koncertach była dla nas miłym zaskoczeniem – kościół za każdym razem był wypełniony po brzegi. To pokazuje, że muzyka organowa ma szczególne miejsce w sercach elblążan. – mówią organizatorzy.

– Tegoroczna edycja również przyniesie wiele nowości i artystycznych uniesień. Po raz pierwszy w ramach EFO, poza kościołem św. Wojciecha, koncerty odbędą się także w elbląskiej katedrze – zapowiada Teresa Wojcinowicz prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Międzynarodowi artyści

Nowa lokalizacja to także dodatkowe koncerty – przed słuchaczami 5 wyjątkowych niedziel z muzyką organową w roli głównej. – To pozwala zaprezentować o wiele szerszy repertuar. Kościoły św. Wojciecha i św. Mikołaja są zupełnie inne – to różnicuje nie tylko program ale także dobór artystów. W trakcie tegorocznej edycji usłyszymy artystów z Polski i zza granicy (z Węgier i ze Szwajcarii). Podwyższa to prestiż całej imprezy, która posiada już charakter międzynarodowy – mówi Bartosz Skop kierownik artystyczny Festiwalu.

Nie zabraknie niespodzianek

– W czasie koncertów nie zagrają tylko organy. Świetnym zestawieniem będzie duet z akordeonem. Pochodnym instrumentem jest także fisharmonia artystyczna. Ten koncert będzie przetarciem szlaków, bowiem instrument ten dopiero teraz zaczyna wychodzić z całkowitego zapomnienia. Przygotowujemy jeszcze jedną niespodziankę ale co to będzie o tym przekonają się nasi melomani w czasie jednego z koncertów – dodaje Bartosz Skop.

  • Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Michał Missan – Prezydent Elbląga oraz Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.
  • II Elbląski Festiwal Organowy jest realizowany przy współudziale finansowym  Samorządu Miasta Elbląg, Związku Artystów Wykonawców STOART oraz Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP – program IMPULS.
  • Partnerami wydarzenia są: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Hotel Młyn, Cosinus Elbląg, Reproskan, Elposter, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.
  • Patronat medialny objęli: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Bogaty Region, Gość Niedzielny – Gość Elbląski.

Przygotowanie organów – Jakub Wszołek

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program Festiwalu

19.05 – Maciej Zakrzewski (Gdańsk) – organy, Paweł A. Nowak (Sulęczyno) – akordeon.

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

26.05. – Małgorzata Trzaskalik – Wyrwa (Warszawa) – organy

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, ul Mostowa 18,

02.06 – Tomasz Soczek (Kraków, Warszawa) – organy, fisharmonia artystyczna

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

09.06 – Kamilla Lévai (Kraków) – organy

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, ul Mostowa 18,

16.06. – Andreas Jetter (Church/Szwajcaria) – organy

Kościół św. Wojciecha w Elblągu, ul. Wiejska 4,

Mat. prasowe

Organizatorzy: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Parafia pw. św. Wojciecha w Elblągu, Parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu oraz Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”.

Kamil Zimnicki / Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Print Friendly, PDF & Email