Co w tym roku w Światowidzie?

Co w tym roku w Światowidzie?
Fot. Mateusz Misztal

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprezentowało dziś plany na 2023 rok. Budynek, który nie tak dawno przeszedł rozbudowę, w tym roku jeszcze szerzej otwiera swoje drzwi.

Rok 2022 był dla CSE Światowid rokiem jubileuszu 60-lecia. Przygotowano wiele tematycznych wydarzeń, a rok obchodów 60 urodzin zwieńczyła uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki i odznaczenia dla pracowników i zaproszonych gości.

W 2022 roku Światowid zakończył rozbudowę swojej siedziby przy placu Kazimierza Jagiellończyka. W minionym roku CSE zrealizowało 194 wydarzenia, w których uczestniczyło 164 tysiące widzów stacjonarnych i 601 tys. widzów on-line.

W roku 2022 do normalnego funkcjonowania powróciło kino Światowid, które zaprezentowało 4 595 seansów filmowych dla 67 661 widzów.

Co w 2023 roku?

– Miniony rok, to rok trudny, ciekawy, ale pokazujący w jaki sposób Światowid może świętować 60-lecie instytucji – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Zeszły rok, to też rok, kiedy oddaliśmy budynek do funkcjonowania. Podczas rozbudowy wprowadziliśmy wiele zmian, takich jak docieplenie budynku czy wymiana oświetlenia na ledowe, które pozwalają w sposób stabilny prowadzić gospodarkę finansową – dodaje.

Między 17 a 19 marca w murach CSE Światowid odbędzie się XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „… czy to jest kochanie?”. Zaplanowano wówczas koncerty Edyty Geppert i Stanisławy Celińskiej. Kilka dni później Mistrzostwa Polski w Tańcach Standardowych i Latynoamerykańskich. Tanecznie będzie również jesienią podczas MFT „Baltic Cup oraz Mistrzostw Europy w Tańcach Standardowych do lat 21 (20-22.10).

W roku urodzin Mikołaja Kopernika nie może zabraknąć wydarzenia związanego z wielkim polskim astronomem. Od połowy października aż do końca listopada (18.10-30.11) e-wystawa przedmiotów z czasów i dziedzin nauki Kopernika.

W grudniu (4-10.12) zaplanowany jest Festiwal Filmów Familijnych. Filmy w tym roku nie tylko w murach CSE Światowid, ale także w plenerze, bo i pokaz takich filmów powróci w tym roku do kalendarza z większą częstotliwością niż w latach ubiegłych.

Konferencja prasowa w CSE Światowid | Fot. Mateusz Misztal

Realizacja kilku innych wydarzeń uzależniona jest od wyników konkursów, dzięki którym możliwe będzie dofinansowanie. Jak jednak podkreślają władze CSE Światowid kalendarz wydarzeń na rok 2023 z pewnością nie jest jeszcze zamknięty.

Inwestycji ciąg dalszy

– Dokupiliśmy sprzęt, który pomaga nam rozwijać naszą ofertę kulturalną. Zakupiliśmy między innymi przenośnie nagłośnienie, oświetlenie, jesteśmy też na etapie finalizowania zakupu dużego ekranu multimedialnego, który będziemy wykorzystywać na naszych wydarzeniach – zaznacza  Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE Światowid. – Oprócz tego, zakupiliśmy sprzęt do tworzenia podcastów. Zakupiliśmy tez sprzęt do prowadzenia warsztatów z animacji filmowej.

W planach inwestycyjnych jest też m. in. wymiana foteli w małej sali kinowej, zakup sprzętu do streamingu i nowe oświetlenie, które zastąpi obecnie wykorzystywane żarowe.

Print Friendly, PDF & Email