Awanse, medale i wyróżnienia. Święto elbląskich policjantów

Fot. Mateusz Misztal

W środę w Elblągu odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. W trakcie oficjalnej części funkcjonariusze odebrali wyróżnienia, medale i awanse na wyższy stopień.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Katedrze św. Mikołaja. Następnie funkcjonariusze uroczyście przemaszerowali przed Ratusz Staromiejski. Tam odbyła się główna część obchodów.

– Bez waszej wiedzy, doświadczenia i sumienności policja nie byłaby w stanie skutecznie realizować swoich zadań. Dziękuję także pracownikom policji za profesjonalną pracę, zaangażowanie w opiekę logistyczną i wspieranie funkcjonariuszy w walce z przestępczością. Doceniam wasz wysiłek i inicjatywę pozwalająca na realizację zamierzonych celów – mówił komendant miejski policji w Elblągu, insp. Robert Muraszko. – Dziękując wam, drodzy policjanci i pracownicy, dziękuję również waszym rodzinom za wsparcie i wyrozumiałość. Słowa podziękowania kieruję do komendanta wojewódzkiego policji, pana generała Tomasza Klimka. Panie generale, to ogromny zaszczyt i przyjemność służyć pod pana komendą – dodał.

W trakcie uroczystości odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie uhonorowanych zostało 88 funkcjonariuszy i pracowników Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

– My policjanci możemy świętować tylko raz w roku i to nie wszyscy, bo większość funkcjonariuszy i pracowników tej jednostki pełni teraz służbę i będzie ją pełniła nieprzerwanie przez następne dni, a także noce, weekendy i święta – zaznaczył w swoim wystąpieniu komendant wojewódzki policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w obchodach Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. To druga jednostka pod względem wielkości w województwie. Ciężko dowodzi się tak dużą jednostką, ale ta jednostka, mimo swej wielkości, jest jedną z wyróżniających się w naszym województwie. (…) Polska policja nadal cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Ostatnie badania opinii publicznej dowodzą, że prawie 90 proc. mieszkańców Polski czuje się bezpiecznie, a 96 proc. czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. I nie byłoby tak, gdyby nie wasza służba, wasza praca. To dzięki ciężkiej służbie, zaangażowaniu funkcjonariuszy policji, możemy cieszyć się, że jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, a w naszym kraju jednym z najbezpieczniejszych województw. Tutaj, przy naszych gościach, przy mieszkańcach, przy was funkcjonariusze i pracownicy, mogę powiedzieć, że Elbląg i powiat elbląski jest bezpiecznym miastem i powiatem i tego, panie komendancie, gratuluję – dodał.

Jak wskazał, policjanci z Warmii i Mazur pełnią służbę nie tylko w swoim regionie, także poza granicami województwa, a nawet i kraju.

– Chciałbym podziękować za waszą codzienna służbę. Ta codzienna służba tu w Elblągu to jest średnio dziennie ok. 60 funkcjonariuszy i funkcjonariuszek na patrolach, ponad 20 na patrolach drogowych, ok. 170 interwencji kontroli drogowych. Wykonujecie także ogromną pracę prewencyjną. To są setki spotkań ze społeczeństwem. Wiem, że jesteście bardzo blisko społeczeństwa, spotykacie się z seniorami, spotykacie się w różnych placówkach oświatowych – wyliczył wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski. – Z prawie 3 tys. osób spotkaliście się w ubiegłym roku rozmawiając o bezpieczeństwie czy przestrzegając przed różnymi niecnymi czynami czy działając na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. To wszystko składa się na to, że macie takie ogromne zaufanie społeczeństwa – dodał.

Mundurowi działają na różnych polach, m.in. takich, jak chociażby wspomniane już działania prewencyjne. Potrafią też oddać cząstkę siebie. Wśród wyróżnionych był bowiem także funkcjonariusz, który od 25 lat oddaje krew.

– Warto pomagać, to już tak weszło w nawyk, że każdemu mogę to polecić. Za każdym razem, gdy oddaję krew pojawia się radość i myśl, że dzięki temu można komuś pomóc – mówił nam wyróżniony policjant asp. Maciej Lewandowski.

Jak co roku w środku lata policjanci obchodzą rocznicę powołania Policji Państwowej na podstawie ustawy Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Uroczystości związane z obchodami Święta Policji na Warmii i Mazurach rozpoczęły się właśnie dziś (19 lipca) w Elblągu, a ich zakończenie nastąpi 11 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim.

Po oficjalnej części przyszedł czas na gry, zabawy i konkursy dla dzieci.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email