Wigilia w Pensjonacie Socjalnym św. Łazarza

Wigilia w Pensjonacie Socjalnym św. Łazarza
Fot. Adminstrator

W piątek przy wigilijnym stole spotkali się podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Odwiedziła ich Pierwsza Dama – przywiozła ze sobą Betlejemskie Światło Pokoju, które do Pałacu Prezydenckiego trafiło dzięki harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło, które daje moc”, nawiązujące do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na krakowskich Błoniach w 1979 r. – Życzę, żeby ta moc była z Państwem – mówiła Agata Kornhauser-Duda, przekazując światło.

Pensjonat Socjalny św. Łazarza jest miejscem, w którym potrzebujący otrzymują pomoc i schronienie. Korzystają z niego osoby dotknięte problemem bezdomności, znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Jednego z mieszkańców placówki Pierwsza Dama poznała w Pałacu Prezydenckim podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Świąteczne spotkanie zgromadziło podopiecznych oraz pracowników ośrodka, którzy w serdecznej, rodzinnej atmosferze wymienili się z Pierwszą Damą życzeniami. Mieszkańcy ośrodka i mężczyźni zaczynający nowe życie w mieszkaniach treningowych przywoływali własne niełatwe doświadczenia, ale też z radością opowiadali o osiągnięciach mijającego roku. Dzięki wielkiemu wsparciu i zaufaniu, jakim pracownicy misji obdarzają każdego podopiecznego, zyskują oni wiarę we własne możliwości, znów zaczynają marzyć i z optymizmem myśleć o przyszłości. – W pojedynkę człowiek nic nie znaczy i niewiele może. Ale kiedy jest nas dużo i jest w nas siła, to wiem, że możemy zmieniać świat –podkreślała prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, Adriana Porowska. – Dlatego codziennie po centymetrze ten świat każdego człowieka staramy się naprawiać – dodała.

Placówka udziela schronienia osiemdziesięciu mężczyznom, a do jej współpracowników należą m.in. psycholog, terapeuta ds. uzależnień i pracownicy pomocy socjalnej, którzy wspierają podopiecznych na wielu polach. Panowie mogą liczyć na pomoc w załatwianiu formalności urzędowych, dokumentów, zasiłków czy rent. Misja pomaga w nawiązaniu kontaktu z placówkami służby zdrowia, wspiera w procesach ubiegania się o lokale mieszkalne, organizuje zbiórki, ale też uczy mieszkańców form spędzania wolnego czasu.

Źródło: prezydent.pl
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Print Friendly, PDF & Email