TON rozbrzmiał w Bażantarni [ZDJĘCIA]

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Słońce, muzyka, ognisko z kiełbaskami, konkurencje sportowe, gry i zabawy – kolejny dzień Tygodnia Osób Niepełnosprawnych obfitował w atrakcje. Za nami piknik rekreacyjny w Bażantarni.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych to jedna z największych imprez dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Wydarzenie ma długą tradycję: w tym roku odbywa się po raz 27. Tym razem organizatorzy postanowili kontynuować rozwiązania wprowadzone w ostatnich latach i część obchodów TON umiejscowić w Bażantarni.

– Myślę, że formuła spotkań w Bażantarni, tak jak to w tym roku jest przemyślane, jest bardzo udana. W zeszłym roku zorganizowaliśmy spotkanie w weekend, wtedy rodziny musiały same przyprowadzić uczestników, więc frekwencja była niższa. Przyjęcie konwencji, że wydarzenie dzieje się w dni robocze, kiedy placówki są czynne, to rzeczywiście dobra propozycja i odpowiedni moment – mówi Teresa Bocheńska, główny organizator Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

Zielone tereny Bażantarni to przestrzeń zarówno do aktywnego spędzania czasu, jak i spokojnego odpoczynku w cieniu drzew – każdy znalazł coś dla siebie. Na wszystkich czekały słodkości oraz kiełbaski przekazane przez Bank Żywności, nie zabrakło więc tradycyjnego ogniska przy wiacie Margitka. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Regan Band, który porwał uczestników do tańca.

– Zawsze bierzemy czynny udział w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych, w tym roku mamy 100 procent obecności. Bawimy się bardzo dobrze, jest mnóstwo atrakcji, wszyscy są przeszczęśliwi. Nasi uczestnicy chętnie biorą udział w zawodach, zgłosili się do każdej konkurencji – opowiada Agnieszka Waśniewska z WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”.

Uczestnikom pikniku pomagali wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. O sportową rozrywkę zadbał Integracyjny Klub Sportowy „Atak”, który przygotował dwie konkurencje sportowe. Część akcesoriów do gier i zabaw dostarczył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1.

– Mamy rzut podkową i grę w boule. Jest wielu przedstawicieli instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, mamy piękną pogodę, zabawa jest udana – mówi Aneta Woźny z IKS „Atak”.

Dla zwycięzców w obu dyscyplinach (w kategoriach kobiety i mężczyźni) przygotowano atrakcyjne nagrody, medale ufundowane przez Przedszkolny Punkt Terapeutyczny „Mozaika”, a także pamiątkowe dyplomy. Uczestnicy konkurencji sportowych otrzymali drobne upominki.

– Bardzo duże zaangażowanie, chęć rywalizacji, empatia, zadowolenie z gry – to coś świetnego. Każdy z każdym rywalizuje, ale po starcie uczestnicy przytulają się, dziękują sobie, cieszą się wspólną zabawą. Wygrana koleżanki jest jakby wygraną zawodnika, który zajął dalsze miejsce – podsumowuje Krzysztof Wojtaszek, trener.

Sportowe emocje to nie jedyny powód, dla którego warto było wybrać się dziś do Bażantarni.

– Dobrze jest po prostu się spotkać, gdy jest dużo osób, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Na tej imprezie jesteśmy po raz pierwszy – dodaje Agnieszka Szewczak, mama dwójki niepełnosprawnych dzieci.

To jeszcze nie koniec atrakcji zaplanowanych w ramach wydarzenia współfinansowanego przez prezydenta Elbląga. Zwieńczeniem Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie festyn, który odbędzie się w niedzielę 9 czerwca.

– Wszystkich mieszkańców Elbląga zapraszamy na Stare Miasto – festyn to wydarzenie dla każdego, mamy nadzieję, że będzie jak najwięcej uczestników – zachęca Teresa Bocheńska.

Aby obejrzeć fotorelację z wydarzenia, kliknij w zdjęcie główne.

Print Friendly, PDF & Email