Muzyczne zakończenie TON-u

Fot. Mateusz Misztal

W niedzielę dobiegł końca Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Punktem kulminacyjnym TON-u było muzyczne popołudnie na Starym Mieście.

– Miał dziś nas odwiedzić gość szczególny, pan Mateusz Szkaradziński, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON, ale niestety, ze względów osobistych, ze względu na stan zdrowia małżonki, nie dotarł do nas. Prosił jednak, abym przekazała, z tego miejsca, gratulacje dla organizatorów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, co czynię – mówiła otwierając wczorajszy festyn integracyjno-artystyczny, Barbara Gąsak, prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. – W organizację TON-u włączyły się nie tylko ERKON, Miasto Elbląg, i Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, a wiele organizacji z naszego miasta. Bez nich tego tygodnia by nie było. To dzięki nim ten tydzień wyglądał tak wspaniale. Dziękuję im za włączenie się. Nie byłabym sobą, gdybym nie podziękowała swoim pracownikom za trud, za wysiłek, za to wszystko co przygotowali, za ich morderczą pracę, którą włożyli w przygotowanie tego tygodnia. Z tego miejsca serdecznie im dziękuję.

– Przez ten ostatni tydzień, my, osoby z niepełnosprawnościami, pokazaliśmy jak potrafimy się zrzeszyć, jak potrafimy wyjść, bawić się i chociaż na chwilę zapomnieć o naszych niepełnosprawnościach, o naszych dolegliwościach, o naszych problemach – zaznaczyła dyrektor ERKON.

W trakcie festynu integracyjno-artystycznego na scenie jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z przedszkola integracyjnego „Ja, Ty, My”, a później ich rówieśnicy z przedszkola nr 15.

Walca i taniec hiszpański zaprezentowały panie z zespołu Fantastic działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Muzycznie zaprezentował się zespół 2+5, a także „Przypnij Łatkę”.

W międzyczasie na scenie pojawił się pan Edward, który jest niewidomy, a od jakiegoś czasu asystuje mu pies. Opowiedział o tym jak się zachować w stosunku do osób niewidomych i zaapelował, by nie bać się udzielać im pomocy będąc dla nich oczami chociażby poprzez poinformowanie o tym, której linii autobus lub tramwaj zatrzymał się na przystanku.

Jako przedostatni na scenie pojawili się uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu, którzy wykonali kilka znanych i lubianych utworów.

– Dziękujemy, że możemy być tu, na tej scenie, bo jest to dla nas możliwość, by Elbląg zobaczył jak wspaniałych, utalentowanych młodych ludzi mamy. Serce szkoły muzycznej zawsze bije dla osób z niepełnosprawnościami. Współpracujemy między innymi ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 – mówiła Aleksandra Szerszeń, opiekun samorządu uczniowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu tuż po występie młodzieży. – Osoba z niepełnosprawnościami to jest ta osoba, która najbardziej czuje, jest najwrażliwsza i najpiękniej reaguje na muzykę. Dziękujemy ERKON-owi za zaufanie i za to, że nas tu zaprosili – dodała i zapowiedziała występ Wiktora, ucznia klasy szóstej, którego brat Mikołaj kilka lat temu uległ wypadkowi w przedszkolu. Wiktor zagrał na skrzypcach wykonując dwa utwory: jeden klasyczny i jeden rozrywkowy.

Finał należał do niezwykle utalentowanych młodych ludzi ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz „Szalone Małolaty”.

Na koniec przyszedł czas na zwrócenie Urzędowi Miasta klucza do bram Elbląga. W imieniu prezydenta Witolda Wróblewskiego odebrała go Monika Kurpanik, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

– Nie powiem, że z radością oddajemy ten klucz, ale cieszymy się, że po raz pierwszy pan prezydent zaangażował się w organizację całego tygodnia i obdarzył nas ogromnym zaufaniem przekazując nam klucz. Dziś oddajemy go na ręce pani Moniki, dziękujemy za zaufanie i mamy nadzieję, że nie ostatni raz dostaliśmy klucz do bram miasta – mówiła Barbara Gąsak, prezes ERKON.

– Ja również dziękuję Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych za to, że tak pięknie przygotowała cały ten tydzień. To była ogromna praca, duży szacunek dla was. Kończy się TON, ale niech on nadal wybrzmiewa, niech niesie się w świat. Elbląg jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, jest otwarty i tolerancyjny. Wierzę, że za rok spotkamy się w tym samym miejscu – zaznaczyła Monika Kurpanik.

Niedzielny koncert poprowadzili: Agnieszka Makarenko i Jakub Gąsak z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych

Organizatorami tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych byli: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, prezydent Elbląga – Witold Wróblewski i Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

Print Friendly, PDF & Email