Wojna. Jak opanować emocje?

Wojna. Jak opanować emocje?
Fot. Pixabay

Świat obiegła wiadomość o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Znajdujemy się w sytuacji, na którą nie mamy większego wpływu. Wiele osób przeżywa trudne emocje i czuje, że lęk przejmuje nad nimi kontrolę. Jak poradzić sobie w takich okolicznościach i odzyskać poczucie sprawczości?

Nie uciekaj

Uciekanie od emocji nie sprawi, że znikną. Lęk, strach, niepokój pojawiają się w Tobie nie bez powodu. Pozwól im wybrzmieć – daj im głos. Uważne przeżywanie w bezpiecznych warunkach pozwoli Ci przyjrzeć się emocjom, dostrzec je. Zauważenie swoich uczuć, przyjęcie ich i zaakceptowanie sprawi, że poczujesz się w kontakcie ze sobą, bliżej siebie.

Trzymaj się faktów

Dezinformacja jest prawdziwym problemem, który nakręca panikę, dlatego czytaj wiadomości tylko z rzetelnych źródeł. Sprawdzanie informacji przez cały dzień raczej nie przyniesie nic dobrego. Warto wyznaczyć sobie odpowiedni czas i nie przekraczać go, a pozostały poświęcić innym rzeczom.

Nie daj się porwać

W trudnych sytuacjach mamy tendencję do pisania w głowie czarnych scenariuszy. Jedna myśl napędza drugą, napięcie wzrasta, a my czujemy się coraz bardziej zestresowani. Co możesz z tym zrobić? Rozmawiaj ze sobą. Daj sobie prawo do powiedzenia „stop”. Możesz nadać swoim myślom inny kierunek i zamiast tracić czas, skup się na konstruktywnych sprawach.

Zadbaj o siebie

Odpowiednia ilość snu, ruch i dobre odżywanie to podstawy zdrowia. Twoje ciało potrzebuje być zaopiekowane.

Redukuj stres

Najlepszym sposobem na zmniejszenie poziomu stresu jest aktywność fizyczna. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia oddechowe, medytacja czy modlitwa. Możesz również poświęcić się swojej pasji.

Angażuj się

Jak możesz pomóc? Urzędy, organizacje pozarządowe i indywidualne osoby organizują pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Możesz wpłacić środki na zbiórkę pieniędzy. Możesz przekazać potrzebne rzeczy, takie jak długoterminowa żywność, koce i karimaty, ubrania czy środki higieny osobistej. Możesz zostać wolontariuszem. Jeżeli znasz język ukraiński, możesz zaoferować wsparcie komunikacyjne. Jeśli Twoje okoliczności Ci na to pozwalają, możesz przyjąć uchodźców pod swój dach. Możliwości jest wiele – od Twoich zasobów i chęci zależy, jak bardzo jesteś w stanie zaangażować się w pomoc dla ludzi w potrzebie.

Nie jesteś sam

Nie tylko Ty odczuwasz trudne emocje, pamiętaj o tym. Jeżeli czujesz, że nie dajesz sobie rady, rozważ sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Szukaj też ukojenia w rozmowie z bliskimi.

Print Friendly, PDF & Email